Europa Francja

Lazurowe Wybrzeże

-
20 lipca 2015

Lazurowe Wybrzeże to kierunek dla nas dosyć nietypowy – kosztowny i cieszący się szczególną popularnością wśród krezusów, ewentualnie miłośników wczasów all inclusive. Zapewne nieprędko znalazłby się na naszej mapie podróży, gdyby nie fakt, że w okolicach Cannes mogliśmy zatrzymać się u najbliższej rodziny.

Cote d'Azur-35


Cote d'Azur-38

Radosne powitanie wnuczki

W tym roku odwiedziliśmy Riwierę Francuską po raz drugi. Dzięki kombinacji lotów z połączeniami kolejowymi udało nam się sporo zaoszczędzić, przy okazji zatrzymując się w od dawna planowanym Mediolanie. Pięciogodzinna podróż z Mediolanu do Cannes minęła nam niezwykle szybko, w komfortowych warunkach i z pięknymi widokami za oknem.

Cote d'Azur-65

Marina w Mandelieu-la-Napoule


Cote d'Azur-10

Plaża w St. Maximo

Cote d'Azur-53

Lazurowe Wybrzeże to kilometry plaż, urokliwe zatoczki, luksusowe przystanie jachtowe i kurorty pełne turystów nie tylko w pełni sezonu. Jednak nawet w tych najpopularniejszych można uciec od tłumów i złapać nieco oddechu. Które więc z nich warto odwiedzić? Nasz krótki ranking poniżej.

1. Nicea

Nasz numer jeden. Szeroka Promenada Anglików ciągnąca się przez 7 km to nie tylko miejsce spacerów; spotkamy tutaj rowerzystów, rolkarzy, biegaczy i innych aktywnie spędzających czas, dla których wydzielono osobne pasy ruchu. Starsze osoby spędzą czas w dających nieco cienia altanach, a dzieci mogą do woli się wybiegać. Dodajmy do tego widoki jak z katalogu turystycznego.

Nicei poświęciliśmy osobny wpis → tutaj.

Nicea-27Cote d'Azur-21Cote d'Azur-30 Cote d'Azur-31Nicea-35

 

Warto przespacerować się nieco dalej – do starej części Nicei z jej wąskimi uliczkami, targiem kwiatów czy też staroci. Dla młodszych: przestronne place zabaw, parki i mgiełki wodne dla ochłody.

2. Cannes

Najbardziej znane ze swego corocznego filmowego festiwalu. Radzimy jednak omijać ten termin bo miasto jest wtedy nad wymiar zatłoczone, a szanse na nocleg w przystępnej cenie są naprawdę znikome.

Gdy tylko nieco oddalimy się z najbardziej popularnej części miasta skupiającej się głównie przy Palais des Festivals et des Congres i luksusowym hotelu Intercontinental Carlton, miasto zyskuje nowe spokojniejsze oblicze. Wąskie kamienne uliczki i mniejsze kramy dają nieco wytchnienia od tłocznego bulwaru La Croisette. Wciąż jednak jego oferta skierowana jest dla bogatszej klienteli w porównaniu z tańszymi, choć niemniej atrakcyjnymi sąsiednimi miejscowościami.

3. Frejus/Saint Raphael i trasa Mandelieu-Frejus

Jadąc wąską drogą wybrzeżem na zachód od Mandelieu-la-Napoule, przez masyw Esterel, podziwialiśmy lazurową wodę, piękne zatoczki i skalne urwiska. To najładniejszy fragment południowego wybrzeża, jaki do tej pory widzieliśmy. Niestety z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych trudno nacieszyć się tymi widokami na dłużej.

Cote d'Azur-48 Cote d'Azur-51 Cote d'Azur-55

Docierając do Frejus można poczuć się jak w spokojnym miasteczku, choć nadmorska promenada wcale nie świeci pustkami.


Cote d'Azur-61

Saint Raphael

Cote d'Azur-62Cote d'Azur-63 Cote d'Azur-64

4. Saint Tropez

Jedna z najsłynniejszych miejscowości Lazurowego Wybrzeża, rozsławiona głównie dzięki produkcjom filmowym z Louis De Funès. Saint Tropez nas nieco rozczarowało.

 

Najsłynniejszy deptak był bardzo zatłoczony, a głównym punktem zainteresowania tłumów była przystań jachtowa. Znajdziemy tutaj jednak tylko jachty z najwyższej półki cenowej, służące właściwie jako duże ekskluzywne domy na wodzie. Ustawione ciasno jeden obok drugiego sprawiały wrażenie jakby ich właściciele zacumowali w miejscowym porcie by wziąć udział w konkursie na najbardziej luksusowy jacht. Zresztą miasto znane jest głównie z milionerów, artystów czy też gwiazd filmowych, a jedną z zatok nie bez przyczyny nazwano Zatoką Milionerów.

Cote d'Azur-80

Wychodząc nieco poza przystań możemy cieszyć się względną ciszą i spokojem. Maja mogła wreszcie biegać po kamienistych uliczkach do woli.

Cote d'Azur-78

Tarte Tropezienne

W naszej ocenie, najlepsze co można przywieźć z Saint Tropez to …tarte tropezienne, czyli ciasto drożdżowe typu brioche, posypane cukrem i przekładane lekkim kremem – specjalność tego regionu warta wycieczki.

 

Na szczególną uwagę zasługują miejsca leżące poza samym wybrzeżem – Grasse, Saint Paul de Vence oraz Eze. Poniżej znajdziecie linki do wpisów poświęconych tym miejscom.


Informacje praktyczne – transport

Loty z Polski do Nicei są niestety bardzo drogie – zwykle 700-900zł w dwie strony. Niewiele tanich linii lotniczych obsługuje połączenia do Nicei, natomiast łącząc transport lotniczy z kolejowym można sporo zaoszczędzić.

My zdecydowaliśmy się lecieć do Bergamo pod Mediolanem – Ryanairem za około 200zł tam i z powrotem, a następnie jechać włoskim pociągiem Thello bezpośrednio do Cannes za 15€ (Maja jeździ koleją jeszcze za darmo). Bilety Thello można również kupić na stronie Trenitalii.

Alternatywnych połączeń jest sporo, między innymi:

  • Lot Easy Jet z Berlina do Nicei.
  • Lot do Paryża (z wielu polskich miast), a następnie pociągiem na południe – promocyjne bilety TGV na trasie Paryż – Cannes/Nicea można upolować już za 25€ w jedną stronę.
  • Lot Ryanairem z Modlina do Marsylii.
  • Od 2016 roku można lecieć LOTem do Nicei bezpośrednio z Warszawy, jednak ceny pozostawiają sporo do życzenia.

Na miejscu poruszaliśmy się samochodem. W szczycie sezonu warto jednak korzystać z transportu publicznego, głównie autobusów. Miasteczka są wtedy zakorkowane, o miejsce parkingowe niezwykle ciężko, a autobusy poruszają się w dużej części po wydzielonych pasach ruchu. Transport kolejowy działa sprawnie, jednak nie jest to najtańsza opcja.

Tagi
POWIĄZANE WPISY
Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 100zł na pierwszy nocleg z Airbnb