Polska Śląskie

Katowice – pozytywna energia

-
13 lipca 2015

Wspólnie z podróżniczymi rodzinami Kasai.eu i Podróże Hani spędziliśmy niedzielę wyjątkowo w „swoim” mieście, które jednak poznaliśmy z nieco nowocześniejszej strony. Dzień w Katowicach zaczęliśmy „śniadaniem na trawie”, a właściwie na Przystanku Śniadanie w katowickim Parku Powstańców Śląskich. Ta ciekawa inicjatywa staje się coraz popularniejsza w wielu polskich miastach – nic dziwnego, można nie tylko dobrze zjeść na świeżym powietrzu, ale tak jak to ma miejsce w Katowicach, zadbać również o zajęcie dla najmłodszych.

Kato-4

Śniadanie na trawie razem z rodzinami z Kasai.eu oraz Podróże Hani

„Kramów śniadaniowych” tym razem było co prawda niewiele, ale widząc zainteresowanie poranną imprezą nie ma wątpliwości, że będzie się tylko rozrastała.

Kato-25

Kato-7

Największą atrakcją dnia nie były jednak kulinaria, ale Muzeum Śląskie, które na początku lipca otwarło swoje podwoje w nowej siedzibie i zaprasza wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie bez żadnych opłat (przez cały lipiec). Mając w pamięci muzea sprzed 20 lat, zwykle stroniliśmy od miejsc, które kojarzą nam się z wiejącymi nudą spacerami pomiędzy szklanymi gablotami i bezwzględnym zakazem zbliżania się i dotykania eksponatów. Na szczęście tworzy się coraz więcej muzeów o multimedialnym charakterze, do grona których zalicza się właśnie nowo otwarte Muzeum Śląskie.

Kato-9

Kato-13

Sprawiająca wrażenie szklanej bryły budowla mieści w podziemiach ciekawą ekspozycję historyczno-kulturalną Górnego Śląska. Świetnie przygotowana, przedstawiająca w przystępny sposób (nawet dla historycznych ignorantów), a jednocześnie ukazująca życie przeciętnego Ślązaka, wystawa była dla nas dużym pozytywnym zaskoczeniem. I na pewno w tym miesiącu jeszcze do niej wrócimy poświęcając na wizytę zdecydowanie więcej czasu.

Kato-15

Maja straszy w miniaturze rotundy cieszyńskiej.

Kato-17

Kato-21

 

Kato-18

Poza historycznym aspektem Muzeum oferuje również wystawę malarstwa i rzeźby, a także wystawy tymczasowe, kącik gier związanych z tematyką Śląska, czy też przygotowaną z myślą o najmłodszych oryginalną „tablicę”.

Kato-6 Kato-29

Kato-28

Kato-24

Budynek otacza park z charakterystycznym szybem, fontannami i mnóstwem zieleni. Z pewnością wszystkim, którzy odwiedzą to miejsce Katowice przestaną kojarzyć się wyłącznie z szarym przemysłowym krajobrazem.

Kato-30

Więcej ciekawych miejsc w regionie możecie znaleźć na stronie slaskie.travel.

Tagi
POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb