Polska

Weekend na Roztoczu

-
29 września 2016

Miała być polska złota jesień i niespieszne pożegnanie z latem, w ciszy i z dala od wielkich miast. Po jesieni na wschodzie jednak ani śladu. Kiedy objadaliśmy się malinami prosto z krzaków i rozkoszowaliśmy smakiem rumianych jabłek z lokalnych sadów w otoczeniu wciąż zielonych lasów, jesień wydawała się raczej odległą perspektywą. Gdyby nie brunatno-szary odcień opustoszałych pól można by śmiało uznać, że na Roztoczu lato dopiero się zaczęło. Tak jak nasze poznanie tego szczególnego kawałka Polski.

W maleńkiej miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie Chłopków na próżno szukać szczególnych atrakcji. Kilkunastominutowy leniwy spacer wystarczy by przejść wioskę z jednego końca na drugi. Ale Chłopków chociaż niepozorny, oferuje sielską atmosferę, ciszę i przestrzeń, a także namiastkę dawnego wiejskiego życia. Choć rolnictwo i hodowla zwierząt powoli wymierają wraz z najstarszymi mieszkańcami, co wytrwalsi wciąż nie szczędzą wysiłku by pielęgnować rodzinne tradycje . Dzięki temu u naszych gospodarzy (Agroturystyka Siedlisko) mogliśmy cieszyć się smakiem świeżego mleka, serów, wędlin i pieczywa.

roztocze-1roztocze-21roztocze-7roztocze-2roztocze-3roztocze-4roztocze-5roztocze-8roztocze-22

 

Chłopków zdaje się być miejscem na końcu świata, stanowi jednak doskonałą bazę wypadową. A w okolicy nie brak ciekawych i klimatycznych zakątków.

Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Guciów

Nie ma lepszego miejsca na recytację popularnego wiersza Brzechwy o chrząszczu niż Szczebrzeszyn. Oprócz spotkania z patronem miejscowości w postaci dwóch „chrząszczowych” pomników, krótki spacer w zupełności wystarczy by ruszyć stąd dalej – do Zwierzyńca. W Roztoczańskim Parku Narodowym można śmiało spędzić cały dzień lub nawet kilka – pieszo czy też na rowerze.

roztocze-9roztocze-10roztocze-11 roztocze-13roztocze-14roztocze-15roztocze-16roztocze-17

 

Około 10km od Zwierzyńca warto zatrzymać się choćby na godzinę w Zagrodzie Guciów, gdzie przewodnik oprócz odtworzonej średniowiecznej osady pokaże nam między innymi… meteoryty.

roztocze-18roztocze-20roztocze-19

 

Zamość

W drodze do Lublina zatrzymaliśmy się w Zamościu. W miejscowym zoo, szeroko reklamowanym w turystycznych biuletynach, zwiedzających była zaledwie garstka, a większość punktów gastronomicznych na jego terenie była nieczynna. Po godzinie udaliśmy się więc nieco pokrzepić lokalnymi specjałami na zamojską starówkę.

zamosc-11

zamosc-1zamosc-2zamosc-3zamosc-6zamosc-7zamosc-8zamosc-9zamosc-10

Jędrzejówka – Hosznia Ordynacka – Podlesie Małe – Radecznica

Alternatywą dla najbardziej popularnych miejsc jest szlak po punktach widokowych i roztoczańskich wsiach – małe roztoczańskie perełki. Zdawało nam się, że przejeżdżamy przez wyludnione, zapadłe w letarg osady. Kiedy jednak już kogoś spotykaliśmy, miejscowi chętnie wdawali się w rozmowę, jakby właśnie czekali na kogoś, z kim mogą zamienić parę zdań.

roztocze-23roztocze-24roztocze-25roztocze-28roztocze-29roztocze-33roztocze-34roztocze-36roztocze-30roztocze-31

 

Kiedy żegnaliśmy Chłopków nasza gospodyni nie kryła zaskoczenia, że nasz pobyt trwał na Roztoczu zaledwie parę dni. Jednocześnie wydawała się być spokojna o to, że wrócimy. Z przekonaniem w głosie stwierdziła, że „ten weekend to tak na dobry początek”.

 

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 100zł na pierwszy nocleg z Airbnb