Polska

Po co na Warmię?

-
31 lipca 2016

Kiedy „etatowy” urlop nieubłaganie się kurczy, każdy wolny dzień staje się bezcenny. Przedłużając więc jeden z weekendów i wykorzystując nowe połączenie lotnicze do Olsztyna, ruszyliśmy na kilka dni na Warmię. Miały być również Mazury, bo (aż wstyd przyznać) jeszcze tam nie byliśmy, ale okazało się, że w okolicach Olsztyna jest wystarczająco ciekawie. Warmia okazała się strzałem w dziesiątkę, takiego miejsca na odpoczynek szukaliśmy. Co nas w Warmii urzekło i czemu warto tam pojechać choćby na 3 dni?

Piknik na łonie natury

Warmińskie kręte drogi biegną wśród pól i lasów, zieleń zdaje się nie mieć końca jak okiem sięgnąć. Maleńkie wiejskie miejscowości wyglądają jakby zatrzymał się dla nich czas. Brak przemysłu i rolnicza przeszłość nadają im spokojny, wręcz sielankowy charakter. Na przydrożnych słupach i łąkach roi się od bocianów. Brzmi jak z obrazka, ale nie ma w tym żadnej przesady – warmińskie okolice właśnie takie są i nie trzeba specjalnie oddalać się od miasta by do nich dotrzeć. Sprawiająca wrażenie nieskażonej, tamtejsza natura pozwala złapać oddech i dobrze wypocząć.

Warmia-47

Warmia-45

Warmia-32

Warmia-48

Warmia-33

Warmia-34

Warmia staje się coraz bardziej doceniana przez turystów. W odpowiedzi na ich potrzeby powstaje więc coraz więcej hoteli i pensjonatów na wysokim poziomie, ukrytych gdzieś z dala od głównych dróg, wśród lasów i łąk.

Z dobrym kolegą, Michałem ;-)

Z dobrym kolegą, Michałem 😉

Warmia-50

Warmia-53

W ośrodku jeździeckim w Pacółtowie. Pierwsza lekcja.

 

Warmia-55

Warmia-56

Koń jedzie z Łukaszem 😉

Warmia-58

Warmia-59

Warmia-60

Zamki, zamczyska i podróż w przeszłość

Wybór zamków na terenie Warmii i Mazur jest szeroki, większość z nich odrestaurowano z niezwykłą starannością. Na przykład zamek w uroczym Lidzbarku Warmińskim z ciekawym muzeum wewnątrz i podziemnymi lochami (gotycki Zamek biskupów warmińskich).

Warmia-20

Warmia-23

Uwaga, straszy!

Warmia-24

Warmia-25

Warmia-26

Warmia-27

Poza zamkami warty polecenia jest również Park Etnograficzny w Olsztynku, gdzie poznawanie budownictwa ludowego i dawnego życia lokalnej ludności odbywa się niepostrzeżenie w czasie spaceru po wielkim parku.

Warmia-44

Warmia-43

Warmia-41

Olsztyn

Mieliśmy szczęście trafiając do Olsztyna po polskim długim weekendzie. Miasto wydawało się być nieco uśpione, na rynku spacerowały jedynie małe grupki, głównie szkolne wycieczki. Mogliśmy więc swobodnie przechadzać się starówką i odwiedzać turystyczne atrakcje bez kolejek i tłoku.

Mało kto wie, ale Olsztyn to prawdziwie „kopernikowe” miasto. To właśnie olsztyńskim Zamkiem Kapituły Warmińskiej zarządzał słynny astronom obserwując ruchy planet i tworząc część ze swych największych naukowych dzieł.

Warmia-9

Warmia-6

Warmia-11

Poza starówką w Olsztynie można wybrać się nad jedno z jezior, których w granicach miasta jest aż 16! Wybór jest więc szeroki. Dla szukających rozrywek poza samym spacerem i kąpielą w jeziorze, miasto udostępnia plażę miejską nad Jeziorem Ukiel, z placem zabaw dla najmłodszych, boiskami do siatkówki plażowej, wypożyczalnią sprzętu wodnego czy kawiarnią z widokiem na molo. Bez wątpienia można tutaj spędzić miło dzień niezależnie od tego, czy jesteśmy z rodziną czy przyjaciółmi.

Warmia-66

Warmia-36

Warmia-37

Warmia-40

Warmia-39

Warmia-63

Warmia-64

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
2 komentarze
 1. Odpowiedz

  Magda

  10 sierpnia 2016

  Polska jest piękna 🙂 Tyle wspaniałych miejsc od wielkich miast z bogatą historią po piękne krainy z równie bogatą historią jak Warmia.

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   10 sierpnia 2016

   To prawda! 😉

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb