Pompeje - Gdzie są Kasperki
Europa Włochy

Pompeje – lekcja historii

-
25 kwietnia 2017

Z oddali wygląda jak opustoszała, samotna góra, której jedynym gościem jest hulający na wysokości wiatr. Tak właśnie, niegroźnie, z dystansu wygląda Wezuwiusz. A przecież zalicza się go do czołówki najniebezpieczniejszych wulkanów. O swojej sile przypominał niejednokrotnie niszcząc całe miasta i grzebiąc ich mieszkańców. Podobny los spotkał Pompeje latem 79 roku. Działające dzisiaj jako miasto-muzeum dają nam dostęp do przeszłości i wiele uczą w trakcie niezwykłego spaceru z Wezuwiuszem na horyzoncie.

Mogę sobie jedynie wyobrazić ekscytację archeologów kiedy dokonywali pierwszych odkryć starożytnych ruin.  Pewnie jeszcze nawet nie podejrzewali, że to dopiero początek wieloletnich prac odkrywających historię Pompejów i jego mieszkańców. Historię dobrze zachowaną pod warstwą pyłu wulkanicznego i gruzu.

Pompeje - panorama - 17

Pompeje – panorama

Pompeje-13

Jeden z głównych traktów miasta

Pompeje-8

Pompeje-6 - Dom Fauna

Dom Fauna

Pompeje-7

Pompeje-9

Starożytne przejście dla pieszych 😉

Przechadzając się traktami z wulkanicznego kamienia, zaglądając w ruiny dawnych domostw, pałaców, czy świątyń sami poczuliśmy się jak odkrywcy. Maja zaglądała w każdy kąt, chowała się w najciekawszych w jej ocenie miejscach, a nawet występowała w starożytnym teatrze ze swoim przedszkolnym repertuarem. Słuchała też z ciekawością historii o odkrywanych co krok miejscach czy dziełach. Pomimo wielu godzin na nogach kompletnie zapomniała o jakimkolwiek zmęczeniu.

Teatr Wielki

Pompeje-11 - Teatr Wielki

Teatr Wielki

W Pompejach zabawa w odkrywcę-archeologa może trwać cały dzień. Na każdej z ulic jest mnóstwo miejsc wartych uwagi i poświęcenia im dłuższej chwili. Wśród nich również polskie akcenty w postaci majestatycznych posągów Igora Mitoraja (wystawa kończy się w maju 2017). Przed wycieczką wspólnie zdecydowaliśmy co z bogatej listy starożytnych zabytków i dzieł sztuki chcielibyśmy zobaczyć. Resztę czasu spędziliśmy na przyjemnym błądzeniu pomiędzy ruinami i późniejszym odnajdywaniu ich na naszej poszarpanej przez wiatr mapie. Zamiast powielać to, co znajdziecie w przewodnikach polecamy dla odmiany lekką lekturę o Pompejach na blogu Biegun Wschodni.

Pompeje-3- Wystawa rzeźć Igora Mitoraja w Pompejach

Wystawa rzeźć Igora Mitoraja w Pompejach

Pompeje-2 - Obcowanie z sztuką

Obcowanie z sztuką

Pompeje-1

Wizyta w Pompejach to solidna lekcja historii.  Nie jest to jednak lekcja nudna, podczas której z niecierpliwością czekamy na dzwonek. W takim miejscu historia jest bardziej namacalna, wciągająca i intrygująca. Niezależnie od tego czy uczniem będzie dorosły czy dziecko, wrażenia z wizyty w Pompejach będą na wskroś pozytywne i zapadające w pamięć.

Informacje praktyczne:

  • Bilet wstępu kosztuje €13 (normalny) lub €7,50 (ulgowy, 18-25 lat). Osoby do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.
  • Do Pompejów najłatwiej dojechać koleją regionalną Circumvesuviana, ze stacji Napoli Garibaldi w kierunku Sorrento (stacja Pompei Scavi / Villa dei Misteri) lub Salerno (stacja Pompei). Bilet w jedną stronę kosztuje €3,20.
  • Jeśli planujesz zwiedzanie co najmniej dwóch zabytków / muzeów oraz intensywne korzystanie z transportu publicznego, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup karty Campania artecard. 3-dniowa karta za €32, na którą my się zdecydowaliśmy, zezwala na wejście do dwóch atrakcji w pakiecie (w tym Pompeje za €13) oraz gwarantuje zniżkę do 50% na kolejne wejścia. Karta jest jednocześnie biletem na komunikację miejską, w tym metro oraz regionalną kolej Circumvesuviana.
Tagi
POWIĄZANE WPISY
Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Newsletter

Znajdziesz nas również na:
Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 100zł na pierwszy nocleg z Airbnb