Polska

Polesie Lubelskie – naturalnie!

-
14 sierpnia 2018

Naliczyliśmy kilkanaście gniazd, w każdym kilka bocianów. Minęliśmy kilka charakterystycznych krzyży z kolorowymi tasiemkami. Wielokrotnie wyjeżdżaliśmy z lasu połataną szosą, by po chwili znów trafić w cień leśnej gęstwiny. Domów coraz mniej, żywej duszy nie spotkasz jakby ich ta otaczająca głusza pochłonęła.

O zachodzie słońca opuszczamy asfaltową drogę, by piaszczystym duktem pokonać ostatni odcinek. Chwilę temu minęliśmy tabliczkę z napisem: Wola Wereszczyńska.

Na rozgrzewkę – Ścieżka edukacyjna Dąb Dominik i Jezioro Moszne

Po iście królewskim śniadaniu pana Andrzeja (i kolacji poprzedniego wieczoru) z Agroturystyki “Podołże”, jesteśmy gotowi by wyruszyć na jeden z pobliskich pieszych szklaków. Ścieżka edukacyjna Dąb Dominik zdaje się doskonała na początek. Prowadzi lasem kierując się w stronę torfowisk, gdzie biegnie już drewnianymi kładkami. W cieniu zmuszeni jesteśmy do szybszego marszu odganiając się od natrętnych komarów, które odpuszczają jedynie w pełnym słońcu.

Zwieńczeniem trasy jest urokliwe zarastające Jezioro Moszne,  na które można by się godzinami gapić z drewnianego pomostu. Przydaje się lornetka – do obserwacji ptaków i wypatrywania większej zwierzyny schowanej w zaroślach.

 

Długość trasy: 2,5-3,5 km (w zależności od wariantu), max. 2 godziny. Szczegółowe informacje o szlaku na: http://www.poleskipn.pl/index.php/atrakcje/79-sciezka-dab-dominik

 

Ścieżka dydaktyczna Perehod i Jezioro Perehod

Rozgrzani pierwszą pieszą wędrówką, jak i towarzyszącym jej lipcowym słońcem, wkraczamy na ścieżkę przyrodniczą Perehod. Dzieciaki znajdują nory bobrów, oglądają nadgryzione drzewa. A kiedy łapie nas deszcz na obserwację otoczenia Jeziora Perehod z wysokości wieży widokowej jest jeszcze więcej czasu.

Długość trasy: 5km (można skrócić), max. 2-3 godziny. Szczegółowe informacje na stronie Poleskiego Parku Narodowego: http://www.poleskipn.pl/index.php/atrakcje/80-sciezka-perehod

Na dłuższy spacer – Ścieżka Spławy i Jezioro Łukie

Czy 7,5 km ścieżki to dla dzieciaków dużo? Taką długość ma ścieżka Spławy, na którą koniecznie trzeba trafić. Jest niezwykle malownicza – drewniane kładki prowadzą torfowiskami, czy bagiennym lasem. Mniej więcej w połowie można odpocząć w specjalnie do tego przeznaczonej altance lub na pachnącym świeżym drewnem pomoście przy bajecznym Jeziorze Łukie.

Ścieżka okazała się atrakcyjna nie tylko z perspektywy dorosłych, ale również najmłodszych piechurów, którzy bez problemu pokonali całą trasę (częściowo biegiem, Ala z kolei wspomagana nosidłem). Późnym popołudniem naładowani energią jeszcze przez kilka godzin bawili się w ogrodzie pana Andrzeja, a potem nie zważając na atakujące komary do późna siedzieli przy ognisku.

Długość trasy: 7,5km, 3-4 godziny (ze zwiedzaniem Muzeum i ścieżki dydaktycznej „Żółwik”). Szczegółowe informacje o szlaku na: http://www.poleskipn.pl/index.php/atrakcje/81-sciezka-splawy.

Muzeum Poleskiego Parku Narodowego

Czasy nudnych muzealnych wizyt stają się przeszłością. W przypadku tego miejsca powinniśmy uściślić, że mamy do czynienia z Ośrodkiem Dydaktyczno – Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. Wewnątrz znajdziemy małą ekspozycję etnograficzną oraz kilka sal poświęconych zwierzętom zamieszkującym okoliczne lasy, a na zewnątrz interesującą nie tylko dla najmłodszych ścieżkę dydaktyczną „Żółwik”.  Co tu dużo pisać, trzeba zajrzeć przy okazji zakupu biletów do Parku czy też w drodze na Ścieżkę “Spławy”.

 

Spójrz w niebo!

Po wędrówkach, harcach a potem pysznej kolacji w mistrzowskim wykonaniu gospodarza „Podołża” człowiek najchętniej by się już położył. Ale jak tu spać kiedy niebo nad lasem roi się od gwiazd. Do tego mamy szczęście bo pełnia nie pokrzyżuje nam planów na nocne obserwacje. Dokładnie w czasie naszego pobytu ma miejsce całkowite zaćmienie księżyca. Stoimy więc na małej polance otoczeni lasem i krzakami nie potrafiąc oderwać oczu od widoku w górze. Naszą uwagę rozpraszają raz po raz dźwięki: trzask łamanych gałęzi w lesie, szum poruszanych traw na jego skraju czy pluski w płynącej nieopodal rzeczce.

(Więcej nocnych kadrów znajdziesz m.in. we wpisach z Atakamy i Omanu.)

Wyjście do miasta – Lublin

Wyjechaliśmy na chwilę z lasu. Powód był ważny – coroczny Karnawał Sztukmistrzów w Lublinie. To impreza… magiczna – rzadko można się znaleźć w otoczeniu tak wielu buskerów, akrobatów i sztukmistrzów.

Nie trzeba chyba dodawać, że dzieci sztuczki iluzjonistów, linoskoczków, czy wyczyny połykaczy ognia podziwiały jak zahipnotyzowane.

Więcej o Karnawale Sztukmistrzów przeczytasz na stronie Kasai.eu.

Po drodze na Jarmark Holeński

Niewielka miejscowość Hola ma swoje wielkie, coroczne wydarzenie, które ściąga prawdziwe tłumy. Pod koniec lipca (w tym roku 29 lipca) Skansen zapełnia się straganami z rękodziełem i lokalnymi przysmakami.

Dlaczego Polesie?

Przede wszystkim dlatego, że poleskie lasy działają kojąco, cisza daje szansę zresetować galopujące myśli. Oprócz zieleni jest również błękit nieba – w końcu ten obszar Polski klasyfikuje się jako najbardziej nasłoneczniony.

Polesie daje również solidną dawkę nauki o przyrodzie. Ukryte w sitowiach jeziora, bagna, torfowiska to idealne miejsce na obserwację ptaków, unikatowych w skali kraju żółwi błotnych, czy większej zwierzyny jak łosie. Poleski Park Narodowy jest bogaty w okazy objętej ochroną flory i fauny.

Nic dziwnego, że poleskie lasy zdają się pochłaniać ludzi, którzy jak pan Andrzej żyją tu z własnego wyboru, a nie konieczności.

Żółwie błotne w naturalnym środowisku

 

Informacje praktyczne

Bilet do Poleskiego Parku Narodowego należy zakupić w siedzibie Parku i Muzeum w Starym Załuczu. Cena biletu wstępu: 6zł, bilet rodzinny 14zł (max. 6 osób), dzieci poniżej lat 7 bez opłat.

Przy wejściu na ścieżki dozwolone jest rozbijanie namiotu (opłata za miejsce uiszczano powinna być również w siedzibie Parku)

Podróżującym z małymi dziećmi radzimy zabrać nosidło zamiast wózka. I pamiętać o jakimś odstraszaczu na komary 😉

Polecany nocleg: Agroturystyka Podołże – piękna lokalizacja, bardzo miła atmosfera i pyszne jedzenie, w sercu Poleskiego Parku Narodowego.

Inne kwatery agroturystyczne znajdziesz na stronie Parku Narodowego – http://www.poleskipn.pl/index.php/noclegi


Jeśli spodobał Ci się wpis, będziemy wdzięczni za udostępnienie go znajomym. Być może zainteresują Cię również nasze wpisy o Roztoczu i Lublinie,  a obszerniej o samym Polesiu Lubelskim przeczytasz u Wędrownych Motyli.

Zachęcamy do zapisywania się do naszego newslettera. Możecie nas również znaleźć na Facebooku oraz Instagramie. Do zobaczenia! 😉

Wyczyn nr 9 dokonany! Dotarliśmy na styk trzech granic na Bugu, jedyne 500 kilometrów od domu! 😀 Jeśli akcja „Polska nieodległa” jeszcze nic Ci nie mówi, koniecznie zajrzyj na stronę http://www.nieodlegla.pl – na pewno któreś z wyzwań jest w Twojej okolicy. W ciągu ostatnich 5 dni w Poleskim Parku Narodowym, „wyczynów” nam nie brakowało. Nic dziwnego, że wybraliśmy tryb offline 😉 Na Polesie jeszcze Was zabierzemy, a tymczasem podejmujemy wyzwanie „Powrót do domu” 😉 #PolskaNieodległa #wyczyn9 @towarzystwokrajoznawcze #trojstyk #trojstykgranic #bug #rzekabug #bialorus #polskanieodlegla #nieodlegla #wyzwania #rodzinawpodróży #dzieckowpodróży #travellingfamily #polskatravel #visitpoland #ontheroad #belarus #ukraine #bialorus #ukraina #gdziesakasperki

Post udostępniony przez Gdzie są Kasperki (@gdziesakasperki)


Tagi
POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz: