Podróżnicze prezenty świąteczne 2018
W gorączce świątecznych przygotowań lista rzeczy do zrobienia i przygotowania nie jest krótka. Mimo, że prezenty nie są w tym czasie najważniejsze, to jednak trudno wyobrazić sobie świąteczną choinkę bez nich. Idealnie, gdyby były trafione i nie kończyły rzucone w kąt. Podsuwamy kilka pomysłów na udane upominki związane z podróżowaniem. Dla małych i dużych, budżetowe i te nieco droższe.
Dla dziecka
1. Mapy
Można powiedzieć, że to nasz mały rodzinny bzik. Bardzo lubimy każdy format, w jakim są dostępne. Niemniej entuzjastycznie podchodzi do nich Maja, która już nie tylko chętnie podróżuje palcem po mapie, ale i doskonale się na niej orientuje. Oczywiście przy okazji można się sporo nauczyć, także dorośli. Śmiało polecamy poniższe pozycje:
- Aleksandra i Daniel Mizielińscy – „Mapy” – świetnie wydana książka z pięknymi rysunkami i mnóstwem ciekawych informacji na temat zilustrowanych krajów.
- Puzzle geograficzne – wciągająca kolorowa układanka z mapami. Dla najmłodszych polecamy puzzle od CzuCzu z zarysem kontynentów oraz występujących na nich zwierzaków. Dla starszych, duży wybór puzzli z mapami oferują księgarnie ArtTravel (Kraków, Łódź, Warszawa).
- Mapa-zdrapka – świetna zabawa dla wielbicieli map i podróży oraz doskonały sposób na oznaczanie odwiedzonych już miejsc. Dostępne na przykład w księgarniach ArtTravel , sklepie Busem przez Świat. Najmłodszym polecamy familijne mapy-zdrapki Mapito.
- Mapa ścienna (tapeta/naklejka) – idealny sposób na zagospodarowanie wolnej powierzchni na ścianie i okazja do niezliczonych podróży bez wychodzenia z domu. Uwaga: wciąga nie tylko dzieci!
Jeśli nie masz już wolnego miejsca na ścianach, może lepiej sprawdzi się globus?Ogromne mapy ścienne National Geographic i wiele innych produktów z mapami związanych można kupić w księgarniach ArtTravel (także stacjonarnie w Krakowie, Łodzi i Warszawie)
2. Gry i zabawy edukacyjne
Kostki do opowiadania historii (Story Cubes) – zajmują niewiele miejsca, a tysiące możliwości i niekończąca się wyobraźnia potrafią zająć na całe godziny.
Karty Uno – klasyczna gra karciana nie tylko dla najmłodszych.
Qwirkle – gra logiczna, z którą pierwszy raz spotkaliśmy się w Ekwadorze, dziś coraz częściej zabieramy ją z sobą.
Lubimy też poręczne gry edukacyjne od Czuczu, świetnie sprawdzające się w podróży. Od zagadek, przez kolorowanki z ciekawymi pytaniami, po mini memorki, często znajdują miejsce w naszym plecaku.
3. Książki
Dobry prezent na każdą okazję i niezależnie od wieku.
Dla małych podróżników najlepsze będą pozycje o mniejszych rozmiarach, które ułatwią spakowanie ich do podręcznego plecaka. Liczne propozycje znajdziesz na stronach jak qlturka.pl czy czasdzieci.pl.
Przygotowaliśmy również własne zestawienie ulubionych książek Mai z minionego roku, a tutaj jej ulubione tytuły sprzed dwóch lat, kiedy to nie potrafiła jeszcze czytać samodzielnie.
Przy okazji czytelnikom ze Śląska serdecznie polecamy katowicką księgarnię Biksa – zdecydowanie ulubiony sklep Mai, w którym zawsze znajduje (zbyt) wiele interesujących tytułów 😉
4. Przewodniki dla dzieci
Podróżowniki. Kreatywne pamiętniki z podróży dla dzieci. Książki zawierają zadania i zabawy związane z konkretnym krajem czy regionem, dzięki czemu dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca. Więcej informacji o Podróżownikach na http://www.mac.pl/rodzic-i-dziecko/podrozowniki oraz https://www.facebook.com/podrozowniki/
Polecamy również przewodnik „Dzieci odkrywają Śląskie”. Książka napisana dla rodziców, ale od początku do końca z myślą o ich dzieciach, dzięki czemu rodziny mogą poznać fantastyczne miejsca w woj. śląskim. A tych nie brakuje. O przewodniku pisaliśmy bardziej obszernie tutaj.
5. Aparat fotograficzny
Jeszcze niedawno uważaliśmy, że aparat fotograficzny dla kilkuletniego dziecka to nie jest najlepszy prezent. Do czasu, aż wygraliśmy w konkursie aparat Fujifilm XP80 – odporny na upadki, wodoszczelny, a jednocześnie dziecinnie łatwy w obsłudze. Żal nam go było sprzedawać, więc otrzymała go Maja. Szybko okazało się, że doskonale sprawdza się w dziecięcym dokumentowaniu podróży. Uchwycone kadry pokazują świat widziany oczami dziecka ze szczegółami, których dorośli często zupełnie nie dostrzegają. (Temat wciąż na osobny wpis, materiału fotograficznego jest już wystarczająco 🙂 )
Odpowiednikiem modelu z obecnej serii jest model XP120. Cena: od 699zł
6. Czas
W pogoni za materialnymi prezentami nie zapominajmy tylko, że najcenniejszym prezentem dla dzieci jest wspólnie z nimi spędzony czas. Niby błahe i oczywiste, a jednak wielu z nas tego czasu coraz częściej zaczyna brakować. Dlaczego o tym piszę w kontekście podróży? Bo właśnie w podróży jesteśmy z sobą na 100% – bez pracy, przedszkola, codziennych obowiązków i przez większość czasu w trybie offline 😉
Dla dorosłych
1. Książki podróżnicze
Na rynku wydawniczym dostępnych jest mnóstwo ciekawych pozycji. W tym roku mieliśmy wyjątkowo dużo czasu na czytanie. Ulubione tytuły z ostatnich 12 miesięcy to: „Głód” Martina Caparrosa, „Chrobot” Tomasza Michniewicza, „Nur. Zapiski afgańskie” Moniki Bułaj. O kilku z nich pisaliśmy we wpisie Literackie podróże . Więcej recenzji i inspiracji będzie pojawiać się w dziale Czytelnia.
2. Finansowy Ninja – czyli jak oszczędzać pieniądze
Dlaczego w tym zestawieniu znalazła się książka Michała Szafrańskiego, chociaż nie dotyczy bezpośrednio podróżowania? Ta praktycznie przedstawiona wiedza z zakresu zarządzania domowym budżetem pozwoli Wam nauczyć się wydawać mniej na rzeczy zbędne, by mieć więcej na te dla Was ważne. Podróże lub cokolwiek innego. W końcu podróże zawsze kosztują, jakkolwiek tanie by nie były.
Książka dostępna bezpośrednio na stronie Finansowy Ninja . Zdecydowanie dobra inwestycja i prezent.
3. Prenumerata magazynu podróżniczego
Zawsze dobre źródło inspiracji podróżniczych, przysyłane bezpośrednio do naszego domu. Regularnie czytamy „Kontynenty” , „National Geographic”, „Podróże” oraz mniej podróżnicze, ale wciąż mocno o świecie „non / fiction” – każde z czystym sumieniem polecamy!
Jako uzupełnienie dla młodszych czytelników, polecamy także magazyn „Odkrywca” wydawany przez National Geographic, którego „odkryliśmy” dopiero parę miesięcy temu.
4. Album ze zdjęciami
Zamiast trzymać zdjęcia wyłącznie na komputerze, zdecydowanie warto część z nich wywołać. Do albumów ze zdjęciami wracamy dużo częściej i z większą przyjemnością, niż przed ekran.
Alternatywą do tradycyjnych albumów mogą być Fotoksiążki, na przykład w cewe.pl .
5. Kubek podróżnika
Pomogą zainspirować się do kolejnej podróży przy porannej herbacie, bądź kawie. Dostępnych rodzajów i wzorów jest wręcz nieograniczona ilość. Nic dziwnego, że czasem od rana myślimy o kolejnych podróżach 😉
6. Powerbank
Nawet jeśli jedynym sprzętem elektronicznym, który zabieramy w podróż jest telefon komórkowy, prędzej czy później pojawi się problem rozładowanej baterii. Z pomocą przychodzą Powerbanki, które z jednego akumulatora pozwolą naładować nawet kilka baterii telefonu.
Dobre i pojemne powerbanki można kupić już od 50zł.
7. Akcesoria fotograficzne
Dla miłośników fotografii przydatne będą akcesoria jak: filtry fotograficzne, statywy (np. mobilny Gorillapod czy Manfrotto Pixi), obiektywy, itd.
8. Aparat fotograficzny do zdjęć natychmiastowych
Nasza najnowsza fotograficzna zabawka to aparat Fujifilm Instax do zdjęć natychmiastowych (nagroda w konkursie fotograficznym). Naszym zdaniem może to być świetny prezent. Możliwość natychmiastowego otrzymania odbitki może sprawdzić się nie tylko na imprezach, ale również w podróży jako uzupełnienie posiadanego już aparatu.
Ceny podstawowego modelu Instax Mini 9 zaczynają się od 269zł.
9. Bilet lotniczy
Jeśli tylko wystarczająco dobrze znamy osobę i jej dostępność czasową, bilet lotniczy nie może być złym prezentem. Ciekawą opcją są bilety bez konkretnego kierunku podróży, tzw. blind booking, oferowane chyba już tylko przez linie lotnicze Eurowings.
10. Kartki świąteczne
Jeszcze kilka lat temu temat tak oczywisty, dziś już coraz rzadziej praktykowana tradycja zastąpiona elektronicznymi życzeniami. My wciąż pozostajemy wierni tradycyjnej formie kartek pocztowych, jednak w tym roku z powodu zamieszania wokół wypadku Asi i jej rehabilitacji, najzwyczajniej wypadło nam to z głowy. Ucieszyliśmy się słysząc o usłudze Post In Pocket, dzięki której można przygotować spersonalizowane kartki korzystając z własnych zdjęć, a następnie zlecić ich wydruk i wysyłkę w dowolne miejsce w świecie.
Jeśli, podobnie jak nam, zwykle poczta nie jest Ci po drodze, ta aplikacja może przyjść Ci z pomocą. Wystarczy ściągnąć aplikacje z Google Play lub App Store. A jeśli zdecydujesz się na zakup pakietu 5, 10 lub 20 kartek, na hasło „Kasperki” otrzymasz odpowiednio 1, 3 lub 6 kartek w prezencie.
MINIKONKURS
A jaki jest Twój przepis na udany prezent świąteczny?
Napisz w komentarzu poniżej lub na Facebooku. Dwie najciekawsze (w naszej opinii) odpowiedzi nagrodzimy puzzlami geograficznymi od ArtTravel. Na odpowiedzi czekamy do soboty 22 grudnia 23:59.