Praktycznie

Pierwszy lot z niemowlakiem

-
17 sierpnia 2017

Przed Tobą pierwszy lot z niemowlakiem? Nie ma co zwlekać – właśnie teraz jest ku temu najlepszy czas. Gdy dziecko dorośnie być może nie będzie to już takie proste. Ale co zrobić jeśli sama myśl o pierwszym locie z maluchem napawa nas strachem, a w głowie krążą tysiące wątpliwości i pytań? Z pewnością pomoże odpowiednie przygotowanie, w którym, mamy nadzieję, pomocne okażą się nasze rady i podpowiedzi bazujące na doświadczeniach kilkunastu lotów z 10-miesięczną obecnie Alicją i kilkudziesięciu z Mają.

Alicja (10 miesięcy) ma za sobą 14 lotów.

Jaki bagaż przysługuje niemowlakowi?

Warunki dotyczące bagażu dla niemowlęcia różnią się pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami, najczęściej przysługuje jednak bagaż na takich samych warunkach jak dla dorosłego. Jeśli dorosły ma bagaż rejestrowany, to i niemowlęciu przysługuje bagaż. Jeśli taryfa uwzględnia tylko bagaż podręczny, to i dla dziecka można wziąć dodatkową sztukę bagażu podręcznego, natomiast sytuacja jest bardziej skomplikowana w tanich liniach lotniczych.

Dotychczas spotkaliśmy się z wyjątkiem w liniach KLM, gdzie podróżujący z niemowlęciem mogą nadać bezpłatnie bagaż rejestrowany o wadze do 10kg, nawet jeśli taryfa dla dorosłych obejmuje tylko bagaż podręczny.

W Ryanair niemowlętom nie przysługuje osobny limit bagażu podręcznego, ale można wziąć na pokład dodatkową torbę o wadze do 5kg z akcesoriami dla niemowląt. Easy Jet zezwala na dodatkowy bagaż podręczny o wymiarach 45 x 36 x 20 cm. Wizzair – dodatkowy mały bagaż podręczny + osobisty przedmiot o wymiarach do 40 x 30 x 18 cm (zabawka, maskotka, itp.)

Najbezpieczniej oczywiście dokładnie zapoznać się z warunkami u konkretnego przewoźnika przed zakupem biletów.

Wbrew pozorom, nawet w wizzairowe małe plecaki podręczne da się zapakować całą rodzinę

 

Co z wózkiem i fotelikiem?

Wózek zawsze możemy nadać bezpłatnie, niezależnie od linii lotniczych oraz typu wózka. Jedyny warunek to żeby wózek był składany. Wózek dwuczęściowy wciąż traktowany jest jako jeden przedmiot.

Wózek można nadać jako bagaż rejestrowany przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej (check-in). Na wielu lotniskach zostaniemy poproszeni o zostawienie go przy stanowisku bagażu ponadwymiarowego (oversize). Można też korzystać z wózka na lotnisku i oddać go obsłudze tuż przed wejściem na pokład samolotu. Niezależnie od decyzji, wózek musi zostać najpierw oznaczony przy stanowisku odprawy.

Jeśli nie nadajemy wózka, możemy alternatywnie nadać fotelik samochodowy. W wielu regularnych liniach zwykle nie ma problemu by nadać i wózek (bądź nosidło), i fotelik, ale nie we wszystkich. Na przykład w LOT możemy nadać tylko 1 sztukę.

W przypadku najbardziej popularnych tanich linii lotniczych, najkorzystniejsze warunki oferują Ryanair i Easy Jet. U obu przewoźników, niemowlętom przysługuje darmowy transport 2 sztuk przedmiotów dla dziecka – fotelika samochodowego, wózka czy łóżeczka turystycznego.
W Wizzair można wziąć bezpłatnie jedną sztukę – wózek lub fotelik samochodowy. Warto sprawdzić warunki na stronie Wizzaira, bo te ostatnio się często zmieniają, na szczęście na plus.

Cena biletu dla niemowląt

Niemowlę definiowane jest przez linie lotnicze jako dziecko poniżej 2-go roku życia. W większości linii lotniczych, cena biletu dla niemowlęcia (do ukończeniu 2. roku życia) jest właściwie nieodczuwalna i wynosi przeciętnie 10% regularnej ceny. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na popularne tanie linie lotnicze, gdzie bilet dla dziecka może okazać się droższy niż dla dorosłego.

Tak jest w przypadku Ryanaira i Easy Jet, gdzie za niemowlę zapłacimy stałą cenę, odpowiednio 95zł za odcinek w Ryanair oraz 110zł w Easy Jet. Wizzair za niemowlę również nalicza stałą opłatę w wysokości 119zł, jednak jeśli cena biletu dla dorosłego jest niższa, za niemowlę zapłacimy tyle, co za dorosłego.

Z jakich udogodnień mogą skorzystać podróżujący z niemowlakiem?

Podróżujący z niemowlakiem mają pierwszeństwo wejścia na pokład bez dodatkowych opłat. W praktyce oznacza to priorytet przy przejściu przez bramkę. Kiedy jednak później do samolotu zawozi nas autobus przed wejściem na pokład i tak obowiązywać nas będzie kolejka.

Na wielu lotniskach działają specjalne przejścia dla rodzin (tzw. Family Pass).

 

Z jakich udogodnień dla niemowląt można skorzystać na lotach długodystansowych?

Na długich trasach obsługiwanych szerokokadłubowymi samolotami można skorzystać z tzw. baby bassinet (kołyska), czyli podwieszanego łóżeczka. Dostępne jest w wielu liniach lotniczych, bez dodatkowych opłat. Takie łóżeczko montowane jest na ściance działowej (przegrodzie) , co oznacza, że w przypadku rezerwacji łóżeczka, również dorośli zyskają na komforcie dzięki dodatkowej przestrzeni na nogi.

Łóżeczko musi być zdjęte podczas startu, lądowania i ewentualnych turbulencji, pozostałą część lotu niemowlę może spędzić w wygodnej pozycji, jakiej dorośli pasażerowie klasy ekonomicznej mogą tylko pozazdrościć.

Łóżeczka przeznaczone są zwykle dla dzieci do 9 lub 11 kilogramów. Należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji, gdyż liczba miejsc z możliwością montażu łóżeczka jest ograniczona.

Maja w łóżeczku (bassinet) na pokładzie Emirates

Co zabrać na pokład?

Z przydatnych rzeczy należy oczywiście wymienić te podstawowe: pieluszki na zmianę, krem, mokre chusteczki i matę do przewijania (jednorazową bądź turystyczną – wielorazowego użytku), butelkę/bidon z piciem, smoczek i zapasowy zestaw ubranek. Do tego zapakujmy ulubioną zabawkę/grzechotkę/gryzak i książeczkę dla niemowląt. Warto jednak pamiętać, że zabawką dla takiego maluszka może być wszystko – gazetka pokładowa, szeleszcząca torebka papierowa, czy plastikowy kubek na wodę. Fascynujący może okazać się widok za oknem, a nawet zwykły pas bezpieczeństwa.

Nie jesteśmy zwolennikami elektronicznych gadżetów w podróży i od oglądania bajek na ekranie zdecydowanie wolimy wspólne czytanie i zabawy w trybie offline. Jak przetrwać nawet najdłuższą podróż bez elektroniki – pisaliśmy w tym wpisie.

 

Pamiętajmy o zabraniu leków, jeśli dziecko przyjmuje jakieś na stałe. Na długich lotach mamy ze sobą podręczną apteczkę, a w niej m.in. leki przeciwgorączkowe dla niemowląt.

W czasie rozszerzania diety warto zabrać ze sobą również małą przekąskę (np. tubkę z przecierem owocowym, herbatnik), przyda się szczególnie w czasie krótkich lotów, na których nie otrzymamy żadnego posiłku.

Czy do samolotu możemy zabrać większą niż 100 ml ilość wody/mleka dla niemowlęcia w bagażu podręcznym?

Tak, można. Podróżowaliśmy zarówno z pełną przezroczystą butelką ze smoczkiem, jak i nieprzezroczystym bidonem dziecięcym. Różne są metody weryfikacji dopuszczalności tych płynów na pokładzie. Najczęściej butelka/bidon oraz płyn jest badany w czasie kontroli bagażu. Zdarzyło się również, że zostałam poproszona o wypicie łyka płynu, by udowodnić, że nie jest substancją zakazaną.

 

Czy dziecko podróżujące na kolanach rodzica jest bezpieczne?

Niemowlakowi nie przysługuje osobne miejsce, podróżuje więc na kolanach rodzica/opiekuna zapięty przedłużką pasa mocowaną do pasa dorosłego. Dodatkowy pas bezpieczeństwa otrzymamy od załogi przed startem.

Jak uniknąć problemów z zatykającymi się uszkami w czasie startu/lądowania?

Najlepszym i najprostszym sposobem jest karmienie w czasie startu i podchodzenia do lądowania. Najwygodniejsze jest oczywiście karmienie naturalne, ale sprawdzi się również mleko modyfikowane, które możemy przygotować „na świeżo” tuż przed wejściem do samolotu. Na pokładzie samolotu również nie będzie problemu z przygotowaniem mieszanki – załoga najczęściej służy pomocą w podgrzaniu lub dostarczeniu przegotowanej wody (ale uwaga, w tanich liniach może być z tym kłopot). Zamiast mleka można maluszkowi podać też po prostu wodę. Stosowaliśmy również smoczek, który podobnie jak spożywanie płynów, pomaga zapobiec zatykaniu się uszek.

Drzemki w samolocie

Niemowlaki w większości lubią jednostajny szum, najszybciej przy nim zasypiając. Nie inaczej jest więc z odgłosami silników samolotu. Maja w wieku niemowlęcym niemal zawsze zasypiała gdy tylko ruszyliśmy i potrafiła przespać cały lot budząc się w momencie wyłączenia silników. Alicja zaczęła trzymać się własnego harmonogramu drzemek i w przeciwieństwie do siostry nie przesypia każdego lotu.

Dobrą praktyką jest, w miarę możliwości, „wycelować” z drzemką na czas lotu.

Gdzie można w samolocie przewinąć dziecko?

Niemowlę można przewinąć w czasie lotu na specjalnej rozkładanej półce w toalecie na pokładzie samolotu. Często jednak trzeba się przy tym nagimnastykować, szczególnie w mniejszych samolotach, gdzie po rozłożeniu przewijaka dla dorosłego pozostaje niewiele miejsca.

 

Jak ubrać niemowlę do samolotu?

Na dworze może być nawet 30 stopni, ale trzeba pamiętać o tym, że na pokładzie w czasie lotu może zrobić się chłodno. Najlepiej więc ubrać dziecko warstwowo lub też zabrać ze sobą bluzeczkę z długim rękawem, czy cienki kocyk, by być na to przygotowanym. Dobrze jeśli ubranko jest niekrępujące ruchów, czyli takie, w jakim dziecku najwygodniej będzie ułożyć się do drzemki. Czasem w zaskakująco dziwnych pozycjach 😉

 

Najważniejsza rada – wyluzować! 😉

 

 


Jeśli masz więcej pytań, pominęliśmy jakieś istotne kwestie, daj nam koniecznie znać w komentarzu lub po prostu napisz do nas. Spisaliśmy praktycznie wszystkie aspekty podróży z niemowlęciem, które nam przyszły do głowy podczas pierwszych (czternastu!) lotów z Alicją. Maja z kolei jest już na tyle przyzwyczajona do latania (ponad 70 lotów na koncie), że latanie z dzieckiem nie wydaje nam się niczym szczególnym.

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się rozwiać wątpliwości. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za udostępnienie wpisu dalej. Niech służy rodzicom i małym podróżnikom!  Zachęcamy również do zapisania się do naszego newslettera, by otrzymywać listy z podróży i powiadomienia o nowościach na blogu. Powodzenia i udanych podróży! 😉

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 100zł na pierwszy nocleg z Airbnb