Praktycznie

Pierwszy lot z niemowlakiem

-
17 sierpnia 2017

Przed Tobą pierwszy lot z niemowlakiem? Nie ma co zwlekać – właśnie teraz jest ku temu najlepszy czas. Gdy dziecko dorośnie być może nie będzie to już takie proste. Ale co zrobić jeśli sama myśl o pierwszym locie z maluchem napawa nas strachem, a w głowie krążą tysiące wątpliwości i pytań? Z pewnością pomoże odpowiednie przygotowanie, w którym, mamy nadzieję, pomocne okażą się nasze rady i podpowiedzi bazujące na doświadczeniach kilkunastu lotów z 10-miesięczną obecnie Alicją i kilkudziesięciu z Mają.

Alicja (10 miesięcy) ma za sobą 14 lotów.

Jaki bagaż przysługuje niemowlakowi?

Warunki dotyczące bagażu dla niemowlęcia różnią się pomiędzy poszczególnymi przewoźnikami, najczęściej przysługuje jednak bagaż na takich samych warunkach jak dla dorosłego. Jeśli dorosły ma bagaż rejestrowany, to i niemowlęciu przysługuje bagaż. Jeśli taryfa uwzględnia tylko bagaż podręczny, to i dla dziecka można wziąć dodatkową sztukę bagażu podręcznego, natomiast sytuacja jest bardziej skomplikowana w tanich liniach lotniczych.

Dotychczas spotkaliśmy się z wyjątkiem w liniach KLM, gdzie podróżujący z niemowlęciem mogą nadać bezpłatnie bagaż rejestrowany o wadze do 10kg, nawet jeśli taryfa dla dorosłych obejmuje tylko bagaż podręczny.

W Ryanair niemowlętom nie przysługuje osobny limit bagażu podręcznego, ale można wziąć na pokład dodatkową torbę o wadze do 5kg z akcesoriami dla niemowląt. Easy Jet zezwala na dodatkowy bagaż podręczny o wymiarach 45 x 36 x 20 cm. Wizzair – dodatkowy mały bagaż podręczny + osobisty przedmiot o wymiarach do 40 x 30 x 18 cm (zabawka, maskotka, itp.)

Najbezpieczniej oczywiście dokładnie zapoznać się z warunkami u konkretnego przewoźnika przed zakupem biletów.

Wbrew pozorom, nawet w wizzairowe małe plecaki podręczne da się zapakować całą rodzinę

 

Co z wózkiem i fotelikiem?

Wózek zawsze możemy nadać bezpłatnie, niezależnie od linii lotniczych oraz typu wózka. Jedyny warunek to żeby wózek był składany. Wózek dwuczęściowy wciąż traktowany jest jako jeden przedmiot.

Wózek można nadać jako bagaż rejestrowany przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej (check-in). Na wielu lotniskach zostaniemy poproszeni o zostawienie go przy stanowisku bagażu ponadwymiarowego (oversize). Można też korzystać z wózka na lotnisku i oddać go obsłudze tuż przed wejściem na pokład samolotu. Niezależnie od decyzji, wózek musi zostać najpierw oznaczony przy stanowisku odprawy.

Jeśli nie nadajemy wózka, możemy alternatywnie nadać fotelik samochodowy. W wielu regularnych liniach zwykle nie ma problemu by nadać i wózek (bądź nosidło), i fotelik, ale nie we wszystkich. Na przykład w LOT możemy nadać tylko 1 sztukę.

W przypadku najbardziej popularnych tanich linii lotniczych, najkorzystniejsze warunki oferują Ryanair i Easy Jet. U obu przewoźników, niemowlętom przysługuje darmowy transport 2 sztuk przedmiotów dla dziecka – fotelika samochodowego, wózka czy łóżeczka turystycznego.
W Wizzair można wziąć bezpłatnie jedną sztukę – wózek lub fotelik samochodowy. Warto sprawdzić warunki na stronie Wizzaira, bo te ostatnio się często zmieniają, na szczęście na plus.

Cena biletu dla niemowląt

Niemowlę definiowane jest przez linie lotnicze jako dziecko poniżej 2-go roku życia. W większości linii lotniczych, cena biletu dla niemowlęcia (do ukończeniu 2. roku życia) jest właściwie nieodczuwalna i wynosi przeciętnie 10% regularnej ceny. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na popularne tanie linie lotnicze, gdzie bilet dla dziecka może okazać się droższy niż dla dorosłego.

Tak jest w przypadku Ryanaira i Easy Jet, gdzie za niemowlę zapłacimy stałą cenę, odpowiednio 95zł za odcinek w Ryanair oraz 110zł w Easy Jet. Wizzair za niemowlę również nalicza stałą opłatę w wysokości 119zł, jednak jeśli cena biletu dla dorosłego jest niższa, za niemowlę zapłacimy tyle, co za dorosłego.

Z jakich udogodnień mogą skorzystać podróżujący z niemowlakiem?

Podróżujący z niemowlakiem mają pierwszeństwo wejścia na pokład bez dodatkowych opłat. W praktyce oznacza to priorytet przy przejściu przez bramkę. Kiedy jednak później do samolotu zawozi nas autobus przed wejściem na pokład i tak obowiązywać nas będzie kolejka.

Na wielu lotniskach działają specjalne przejścia dla rodzin (tzw. Family Pass).

 

Z jakich udogodnień dla niemowląt można skorzystać na lotach długodystansowych?

Na długich trasach obsługiwanych szerokokadłubowymi samolotami można skorzystać z tzw. baby bassinet (kołyska), czyli podwieszanego łóżeczka. Dostępne jest w wielu liniach lotniczych, bez dodatkowych opłat. Takie łóżeczko montowane jest na ściance działowej (przegrodzie) , co oznacza, że w przypadku rezerwacji łóżeczka, również dorośli zyskają na komforcie dzięki dodatkowej przestrzeni na nogi.

Łóżeczko musi być zdjęte podczas startu, lądowania i ewentualnych turbulencji, pozostałą część lotu niemowlę może spędzić w wygodnej pozycji, jakiej dorośli pasażerowie klasy ekonomicznej mogą tylko pozazdrościć.

Łóżeczka przeznaczone są zwykle dla dzieci do 9 lub 11 kilogramów. Należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji, gdyż liczba miejsc z możliwością montażu łóżeczka jest ograniczona.

Maja w łóżeczku (bassinet) na pokładzie Emirates

Co zabrać na pokład?

Z przydatnych rzeczy należy oczywiście wymienić te podstawowe: pieluszki na zmianę, krem, mokre chusteczki i matę do przewijania (jednorazową bądź turystyczną – wielorazowego użytku), butelkę/bidon z piciem, smoczek i zapasowy zestaw ubranek. Do tego zapakujmy ulubioną zabawkę/grzechotkę/gryzak i książeczkę dla niemowląt. Warto jednak pamiętać, że zabawką dla takiego maluszka może być wszystko – gazetka pokładowa, szeleszcząca torebka papierowa, czy plastikowy kubek na wodę. Fascynujący może okazać się widok za oknem, a nawet zwykły pas bezpieczeństwa.

Nie jesteśmy zwolennikami elektronicznych gadżetów w podróży i od oglądania bajek na ekranie zdecydowanie wolimy wspólne czytanie i zabawy w trybie offline. Jak przetrwać nawet najdłuższą podróż bez elektroniki – pisaliśmy w tym wpisie.

 

Pamiętajmy o zabraniu leków, jeśli dziecko przyjmuje jakieś na stałe. Na długich lotach mamy ze sobą podręczną apteczkę, a w niej m.in. leki przeciwgorączkowe dla niemowląt.

W czasie rozszerzania diety warto zabrać ze sobą również małą przekąskę (np. tubkę z przecierem owocowym, herbatnik), przyda się szczególnie w czasie krótkich lotów, na których nie otrzymamy żadnego posiłku.

Czy do samolotu możemy zabrać większą niż 100 ml ilość wody/mleka dla niemowlęcia w bagażu podręcznym?

Tak, można. Podróżowaliśmy zarówno z pełną przezroczystą butelką ze smoczkiem, jak i nieprzezroczystym bidonem dziecięcym. Różne są metody weryfikacji dopuszczalności tych płynów na pokładzie. Najczęściej butelka/bidon oraz płyn jest badany w czasie kontroli bagażu. Zdarzyło się również, że zostałam poproszona o wypicie łyka płynu, by udowodnić, że nie jest substancją zakazaną.

 

Czy dziecko podróżujące na kolanach rodzica jest bezpieczne?

Niemowlakowi nie przysługuje osobne miejsce, podróżuje więc na kolanach rodzica/opiekuna zapięty przedłużką pasa mocowaną do pasa dorosłego. Dodatkowy pas bezpieczeństwa otrzymamy od załogi przed startem.

Jak uniknąć problemów z zatykającymi się uszkami w czasie startu/lądowania?

Najlepszym i najprostszym sposobem jest karmienie w czasie startu i podchodzenia do lądowania. Najwygodniejsze jest oczywiście karmienie naturalne, ale sprawdzi się również mleko modyfikowane, które możemy przygotować „na świeżo” tuż przed wejściem do samolotu. Na pokładzie samolotu również nie będzie problemu z przygotowaniem mieszanki – załoga najczęściej służy pomocą w podgrzaniu lub dostarczeniu przegotowanej wody (ale uwaga, w tanich liniach może być z tym kłopot). Zamiast mleka można maluszkowi podać też po prostu wodę. Stosowaliśmy również smoczek, który podobnie jak spożywanie płynów, pomaga zapobiec zatykaniu się uszek.

Drzemki w samolocie

Niemowlaki w większości lubią jednostajny szum, najszybciej przy nim zasypiając. Nie inaczej jest więc z odgłosami silników samolotu. Maja w wieku niemowlęcym niemal zawsze zasypiała gdy tylko ruszyliśmy i potrafiła przespać cały lot budząc się w momencie wyłączenia silników. Alicja zaczęła trzymać się własnego harmonogramu drzemek i w przeciwieństwie do siostry nie przesypia każdego lotu.

Dobrą praktyką jest, w miarę możliwości, „wycelować” z drzemką na czas lotu.

Gdzie można w samolocie przewinąć dziecko?

Niemowlę można przewinąć w czasie lotu na specjalnej rozkładanej półce w toalecie na pokładzie samolotu. Często jednak trzeba się przy tym nagimnastykować, szczególnie w mniejszych samolotach, gdzie po rozłożeniu przewijaka dla dorosłego pozostaje niewiele miejsca.

 

Jak ubrać niemowlę do samolotu?

Na dworze może być nawet 30 stopni, ale trzeba pamiętać o tym, że na pokładzie w czasie lotu może zrobić się chłodno. Najlepiej więc ubrać dziecko warstwowo lub też zabrać ze sobą bluzeczkę z długim rękawem, czy cienki kocyk, by być na to przygotowanym. Dobrze jeśli ubranko jest niekrępujące ruchów, czyli takie, w jakim dziecku najwygodniej będzie ułożyć się do drzemki. Czasem w zaskakująco dziwnych pozycjach 😉

 

Najważniejsza rada – wyluzować! 😉

 

 


Jeśli masz więcej pytań, pominęliśmy jakieś istotne kwestie, daj nam koniecznie znać w komentarzu lub po prostu napisz do nas. Spisaliśmy praktycznie wszystkie aspekty podróży z niemowlęciem, które nam przyszły do głowy podczas pierwszych (czternastu!) lotów z Alicją. Maja z kolei jest już na tyle przyzwyczajona do latania (ponad 70 lotów na koncie), że latanie z dzieckiem nie wydaje nam się niczym szczególnym.

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się rozwiać wątpliwości. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za udostępnienie wpisu dalej. Niech służy rodzicom i małym podróżnikom!  Zachęcamy również do zapisania się do naszego newslettera, by otrzymywać listy z podróży i powiadomienia o nowościach na blogu. Powodzenia i udanych podróży! 😉

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
11 komentarzy
 1. Odpowiedz

  Gosza

  17 sierpnia 2017

  Kiedy lecielismy z Adą moglismy miec całą butelkę wody mineralnej i nikt nie robił problemów.

  Potwierdzam, że z maluszkiem podróżuje się najłatwiej. A samolot to takie ciekawe miejsce, że nawet bez zabawek można liczyć, że jak juz znudzą się broszury bezpieczeństwa, to połowa współpasażerów będzie gotowa robić głupie miny, żeby zapewnić maluchowi rozrywkę 😉

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   18 sierpnia 2017

   Hej Gosza, widzę, że i u Was się dobrze przygody z podróżami zaczynają. Oby tak dalej 😉

  • Odpowiedz

   Łukasz | Gdziesakasperki.pl

   15 września 2017

   Dokładnie tak to działa w wielu przypadkach. Super, że Ada ma już swoje pierwsze loty za sobą, a Wy pozytywne doświadczenia! 😉 Samoloty nieustannie mnie ciekawią, na Mai niestety już nie robią żadnego wrażenia 😉

 2. Odpowiedz

  Anna Czaicka

  14 września 2017

  Bardzo dziękuję za dzisiejsze slajdowisko. Jesteście dla mnie ogromną inspiracją. Szczególnie, że jestem w 8 miesiącu ciąży. Dzięki wam zamiast szukać wyprawki, zaczęłam szukać lotów i kolejnych wspaniałych podróży, które z mężem uwielbiamy. Korzystamy też z surfingu. Co prawda mieszkamy w Krakowie, się serdecznie zapraszamy na weekend do nas. Pozdrawiamy ciepło.

  • Odpowiedz

   Łukasz | Gdziesakasperki.pl

   15 września 2017

   Dziękujemy za tak miłe słowa i cieszymy się, że Ci się podobało! Przed narodzeniem Mai sami się inspirowaliśmy podróżami innych i uwierzyliśmy, że to możliwe, więc tym bardziej nas cieszy, że po kilku latach sami możemy kogoś innego zachęcać do poznawania świata z dzieckiem.
   Życzymy powodzenia i wiele radości w tej najważniejszej dla każdego rodzica podróży!!! 😉

 3. Odpowiedz

  Maja

  14 lutego 2019

  cześć, dzięki za cenne rady. Oczekujemy naszego 1 dziecka i nie zamierzamy rezygnować z podróży 🙂 od pewnego czasu nurtuje mnie jedno pytanie – zdarzyło nam się, że lecieliśmy trasę za ocean inną linią lotniczą, niż ta, u której kupiliśmy bilet – ok, code-share, wiem. Ale raz dowiedzieliśmy się o tym dopiero na lotnisku, co sprawiło, że zmieniły się nasze miejsca siedzące w „nowym samolocie” – o ile byliśmy wtedy we 2 to nie był najmniejszy problem. Ale z dzieckiem to zupełnie inna bajka – co z zamówionym wcześniej łóżeczkiem na konkretnej linii? Czy linie lotnicze przekazują sobie jakoś ta informację i sherowana linia ma wtedy zarezerwowane dla dziecka łóżeczko?

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   14 lutego 2019

   Cześć! Nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby zmieniły się przypisane miejsca. Zwykle już przed lotem wiemy jakim przewoźnikiem wykonywane są poszczególne odcinki (jeśli nie byłoby w samej rezerwacji na stronie linii lotniczej, to można to sprawdzić na przykład na checkmytrip lub flightradar po numerach lotów), więc Wasz przypadek o zmianie przewoźnika i miejsc dopiero na lotnisku był zapewne wyjątkiem od reguły. Jeśli zamówicie łóżeczko podczas rezerwacji lub przez biuro obsługi klienta, powinno to zostać uwzględnione również przy w/w sytuacji. Nie jest to natomiast regulowana przepisami kwestia, więc nic bardziej konkretnie nie mogę doradzić…
   Pozdrowienia!

 4. Odpowiedz

  Maja

  18 lutego 2019

  Dziękuję Łukasz, będziemy na to uważać w takim razie i po prostu pilnować na ile się da 🙂 już nie możemy doczekać się pierwszych podróży z maleństwem! (tylko niech się najpierw wykluje:P) pozdrawiamy z Krakowa

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb