Malezja Świat

Penang z chińskim akcentem

-
25 listopada 2016

O tym, jak bardzo zróżnicowana kulturowo jest Malezja wspomina chyba każdy przewodnik. Różne religie z dominującym islamem czy większość Malajów obok znaczących mniejszości chińskiej i indyjskiej zdają się ze sobą koegzystować bez większych napięć. Tak ma się sytuacja w teorii, ale jak wygląda rzeczywistość, codzienne życie? Nasza podróż była za krótka by znaleźć odpowiedzi na wszystkie kłębiące się w nas pytania i zaspokoić w pełni naszą ciekawość.  Mimo tego bardzo chcieliśmy zanurzyć się choćby na krótką chwilę w tej malezyjskiej codzienności. O Couchsurfing w Malezji było bardzo trudno, udało nam się dopiero na wyspie Penang. Tak trafiliśmy do chińskiej dzielnicy, na południe od Georgetown.

penang-11 penang-17

 

Do naszych gospodarzy dotarliśmy około północy, jednak pomimo późnej pory, dla nich dzień się jeszcze nie skończył. Uśmiechnięta od ucha do ucha Irene zaprowadziła nas energicznym krokiem do swojego mieszkania. Przypominało ono bardziej jakiś składzik, z maleńką kuchnią, która mieściła się w strefie przechodniej do pokoików i łazienki. Główny pokój dzienny znajdował się tuż przy stale otwartych drzwiach wejściowych. Za meble służyły pojedyncze szafki i plastikowe krzesła ogrodowe. Na wprost wejścia jakimś cudem zmieściło się ogromne łóżko do masażu. Mieszkanie sprawiało wrażenie jakby miało pełnić funkcję tymczasowego lokum – rzeczy wydawały się być powciskane w każde wolne miejsce, a jednak gospodarz nie miał kłopotów z odszukaniem potrzebnych rzeczy, na przykład mapy Georgetown. Musiał jedynie w tym celu zdjąć przesunąć szafkę, ściągając z niej uprzednio telewizor.

Irene była dla nas fenomenem. Podczas gdy my padaliśmy na twarz po całym dniu, ona tryskała energią i rozpoczynała coraz to nowe tematy nocnych rozmów. Do tego wstawała o 5 rano, by zdążyć na zajęcia m.in. Tai Chi w parku, potem jechała skuterem do pracy i na popołudniowe spotkania. Specjalnie dla Mai przygotowała zestaw maskotek – mimo, że jej dorosłe dzieci dawno z nich nie korzystały to i tak miały swój kącik gdzieś głęboko w szafie.

penang-18penang-12penang-16penang-14penang-13

 

W tym mieszkaniu nikomu nie przeszkadzała mało praktyczna, niewielka kuchnia. Nikt w niej po prostu nie gotował – gospodarze jedli kolację na night market, który często był również miejscem występów lokalnych gwiazd estrady. Na śniadanie zaś wystarczyło zejść na tętniący życiem dziedziniec otoczony z każdej strony mieszkaniami. Irene zabrała nas na najlepszy według niej poranny posiłek przygotowywany w malutkim kramiku przez starsze chińskie małżeństwo. Podano nam tłustą, diabelnie pikantną zupę na wieprzowinie. Na słodką popołudniową przekąskę Irene zabrała nas na deser z durianem i mango w roli głównej.

penang-4penang-3penang-15penang-20penang-21penang-22penang-23penang-24

 

Irene  i jej mąż nie byli pierwszym pokoleniem w swoich rodzinach, jakie wyjechało do Malezji. Mimo tego w ich ocenie wciąż byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Miejsca na najlepszych uczelniach czy też wygodne urzędnicze stanowiska były zarezerwowane dla Malajów. W efekcie Chińczycy musieli włożyć zdecydowanie więcej wysiłku i ciężkiej pracy, by coś osiągnąć. Mniejszości – nie tylko chińska – żyły więc w pewnej izolacji zgodnie ze swoimi tradycjami, co dalekie było od idei integracji. Kiedy Irene dzieliła się z nami swoją surową oceną malezyjskiej rzeczywistości, w jej głosie mimo wszystko przebijał optymizm i wewnętrzny spokój. A potem od razu pojawiał się uśmiech i wszystko, co negatywne przestawało mieć już jakiekolwiek znaczenie.

penang-25penang-27

 

Tagi

18 listopada 2016

POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb