20 najlepszych książek dla dzieci
Nawet w naszym najbardziej wypchanym plecaku musi się znaleźć miejsce na niezwykle ważną część dziecięcego bagażu. Książka – w liczbie pojedynczej lub mnogiej, nieważne czy maleńka czy całkiem spora, wyrusza z nami w każdą podróż. Urlop nie oznacza bowiem przerwy od tak ważnego codziennego rytuału jak czytanie, jakkolwiek długi i męczący dzień mielibyśmy za sobą. Nasza domowa biblioteczka systematycznie się rozrasta bo trzeba przyznać nawet nam – dorosłym, trudno się oprzeć ciekawej ofercie literatury dziecięcej. Dobra książka jest u nas również hitem jeśli chodzi o prezenty, zawsze przynosi wiele radości i musi być od przeczytana od deski do deski. W zupełnie przypadkowej kolejności jako inspirację postanowiliśmy zebrać książki, po które Maja sięga najczęściej. Gwarantujemy, że nie sposób się przy nich nudzić!
1. Polscy Poeci Dzieciom – Wyd. Olesiejuk
Jedna z pierwszych książek Mai, którą czytaliśmy setki razy. Zawsze zaczynaliśmy od ulubionego wiersza o Słoniu Trąbalskim, który znała na pamięć. Książka ma 25o stron więc do kompaktowych nie należy.
2. Muminki – T. Jansson, Wyd. Nasza Księgarnia
Jeden z najnowszych nabytków na półce. Czytamy z niemalejącą fascynacją i ciekawością mimo, że książka (pierwszy tom) ma ok. 500 stron. Historie Muminków to podróż w niezwykły świat wyobraźni. Dla nas również okazja do rozmów na temat nowych wyrażeń i słów, książka jest bowiem doskonale przełożona na język polski. I chyba nie trzeba dodawać, że to po prostu klasyka 🙂
3. Bolek i Lolek zwiedzają Polskę – Z. Kiełbasińska, A. Nowacka, Wyd. Znak
Ciekawy sposób na wirtualną wycieczkę po Polsce. Bolek i Lolek, dobrze znani rodzicom, wracają w nowej odsłonie. Tym razem będą szukać Smoka Wawelskiego w różnych miastach Polski. Świetne ilustracje i zabawne historie z wieloma zagadkami dla najmłodszych odkrywców.
4. Zwierzaki Wajraka – A. Wajrak, Wyd. Agora
Swoista encyklopedia zwierzaków jednego z najbardziej znanych przyrodników. I sporo zaskakujących informacji dla samych dorosłych 🙂 Wiedzieliście na przykład o kaczce lodówce?
5. Żabek i Ropuch – A. Lobel, Wyd. Literackie
Jak widać Żabek i Ropuch na dobre u nas zamieszkali. Historie lekkie, w sam raz jeśli chodzi o długość, zabawne i oyginalne. Nic dziwnego, że mamy całą serię. Dodatkowo książki mają niewielkie rozmiary, więc idealnie mieszczą się plecaka 🙂
6. Żyrafa i Mrówka – D. Parlak, Wyd. Muza
Ta przyjaźń jest niezwykła, tak jak przygody, które spotykają główne bohaterki. Bardzo lubimy wracać do tej książki.
7. 365 Pingwinów – J. Fromental, J. Jolivet, Wyd. Tatarak
Oryginalna rymowana historia o pingwinach, które z tajemniczych przyczyn codziennie docierają do pewnej rodziny. Książka sporych rozmiarów, więc raczej nadaje się do domowego czytania. No i wspólnego liczenia!
8. Nowe Przygody Kubusia Puchatka – Wyd. Znak
Kubuś Puchatek wraca. Nie trzeba chyba w żaden sposób przedstawiać tego sympatycznego Misia o Małym Rozumku i zachęcać do poczytania o jego nowych przygodach.
9. Kubuś i Przyjaciele. Wielka księga opowieści – Wyd. Egmont
Książka, po której Maja pokochała Kubusia Puchatka, w której znajdziemy kilka zabawnych i pouczających historii. Doskonałe ilustracje i duuużo kolorów 😉
10. Nowe Przygody Bolka i Lolka – L. Talko, Wyd. Znak
Ponownie Bolek i Lolek. Tym razem klasyczne przygody w poręcznej książce.
11. Elmer. Słoń w kratkę – D. McKee, Wyd. Publicat
Jeden z prezentów Mai, który przeczytaliśmy już dziesiątki razy. Bardzo pozytywna książka o przyjaźni i integracji mimo istotnych różnic widocznych na pierwszy rzut oka.
12. Oliver i Spółka – Wyd. Egmont
Jedna z książek z mojego dzieciństwa, którą odkurzyłam po wielu latach. Mimo, iż wysłużona zaczarowała Maję, która teraz marzy o wyprawie do Nowego Jorku w poszukiwaniu Olivera 🙂
13. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – J. Bednarek, Wyd. Poradnia K
Czy zastanawialiście się kiedyś co się dzieje ze skarpetkami, które się gubią? Ta książka rozwieje wszelkie wątpliwości i sprawi, że na wybrakowaną parę nie spojrzycie już tak jak dotąd 🙂 Nasz hit, czytany dziesiątki razy.
14. Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata – A. D. Mizielińscy, Wyd. Dwie Siostry
Kiedy nie podróżujemy to podróżujemy palcem po mapie i rozmawiamy o dalekich lądach. Koniecznie z książką Mizielińskich!
15. Syfon i uczucia – I. Kamińska, Wyd. Czterolistne
Syfon to sympatyczny piesek, który opowie nam o swoich uczuciach – od smutku po wstyd i złość. Dobre wprowadzenie do rozmów na podobne tematy z dzieckiem.
16. Ptasie psoty i zgryzoty – Z. Dmitroca, Wyd. Świat Książki
To zbiór zabawnych wierszy o ptasich perypetiach z pięknymi ilustracjami. Duży format.
17. Bambi – Wyd. Egmont
Kolejna książka mojego dzieciństwa, którą Maja zna już chyba na pamięć od początku do końca. My również!
18. Jeżyk wyrusza w świat – U. Stark, Wyd. Ikea
Książka kupiona w…Ikei. Jak sugeruje tytuł Jeżyk wyrusza w podróż, podczas której wiele się nauczy. A najmłodsi czytelnicy wraz z nim. Krótka i bardzo ładnie wydana książeczka.
19. Pan Tygrys dziczeje – P. Brown, Wyd. Nasza Księgarnia
Krótka, zabawna historia o pewnym tygrysie, który chce wrócić do natury. Doskonała dla maluszków, dla starszych dzieci z kolei dobra okazja do rozmów o drugim dnie książki, czyli po prostu byciu sobą.
20. Miasteczko Mamoko – A. D. Mizielińscy, Wyd. Dwie Siostry
To książka obrazkowa, w której aż roi się od historii. Wystarczy tylko odnaleźć bohaterów i wymyślić ich historię 🙂
UWAGA, KONKURS!!!
Możesz otrzymać książkę „Bolek i Lolek zwiedzają Polskę”. Aby wziąć udział w konkursie, udostępnij nasz wpis i napisz w komentarzu (tutaj lub na Facebooku) jaka była Twoja ulubiona książka z dzieciństwa, z krótkim uzasadnieniem. Na odpowiedzi czekamy do 7 czerwca 2017. Spośród odpowiedzi wybierzemy 3 najciekawsze (naszym zdaniem), a ich autorów nagrodzimy książką.
Jeśli masz ciekawe propozycje książek dla dzieci, pisz śmiało w komentarzu. Domowa biblioteczka wciąż się rozrasta i chętnie poznamy nowe, sprawdzone tytuły.
Wpis zawiera linki afiliacyjne
Zawadiaka
Na mojej półce znajduje się wyświechtana, stara książka pod tytułem „Serce” autorstwa Edmunda de Amicisa. Pozycja ta jest dla mnie wyjątkowa, bo ma 22 lata. Dostałam ją na swoje 8 urodziny od rodziców i bardzo często wracałam do poszczególnych fragmentów tej książki. „Serce” jest pamiętnikiem – zbiorem kilku wzruszających historii „ze szkolnej ławki”, którymi uczestnikami lub świadkami były dzieci autora.
Najbardziej poruszyła mnie historia pewnego małego panicza, który pysznił się swoim ubiorem i zegarkiem przed biednym i smutnym chłopcem. Poirytowany ignorancją chłopca, panicz wcisnął mu swój zegarek aż pod nos, z pytaniem, czy mu się podoba i oburzył się, gdy tamten wyznał, że nie wie. Dopiero ojciec panicza uświadomił synowi, że ów chłopiec był niewidomy.
W „Sercu” zachowałam również kilka pamiątek – znajdują się w niej ususzone kwiaty, które zbierałam w dzieciństwie. „Serce” przesiąkło zapachem tych kwiatów 🙂 https://uploads.disquscdn.com/images/0b095a522f057a442461952a49a633d194897ac0a6009985756fd86c99552784.jpg
Łukasz | Gdziesakasperki.pl
Dzięki za komentarz! Podoba mi się Twoja historia tej książki. Tytuł zupełnie mi nie znany, musimy sprawdzić 😉
Pozdrawiamy z Iranu, po powrocie wyślemy książkę, tylko prześlij nam proszę adres 😉
Zawadiaka
Dziękuję za książkę! Niesamowicie cieszę się z wygranej 😀 Adres poszedł na e-mail z formularza z zakładki Kontakt! Przesyłam pozdrowienia i czekam z niecierpliwością czekam na relację z Iranu 😉
Gosza Latősz
O jejku, Bambi też był na mojej liście ukochanych historii, jednak z Disnejowskiej serii najbardziej kochałam Dumbo.
Ale jeśli chodzi o numer JEDEN ( który moja mama do dziś pewnie zna na pamięć, bo z bratem na dobranoc interesowała nas tylko ta jedna najlepsza na świecie książka) to „Grzechy dzieciństwa” Prusa. Bo nic tak nie cieszy urwisów, jak historie o innych urwisach 🙂
Łukasz | Gdziesakasperki.pl
Dzięki, Gosza! Do Dumbo jeszcze nie doszliśmy, a „Grzechy Dzieciństwa” też kiedyś musimy sprawdzić. 😉
Marta Borek
Jestem przekonana, że pokochalibyście książkę Listy od Feliksa (jeśli jeszcze jej nie znacie), w której zagubiony podczas wakacji pluszak wysyła do swojej właścicielki listy z różnych miejsc świata. W książeczce znajdują się powklejane koperty z listami, a na końcu walizka z naklejkami z miejsc odwiedzonych przez Feliksa. To naprawdę inspirująca lektura 🙂
Łukasz | Gdziesakasperki.pl
Cześć Marta, dzięki za polecenie kolejnej książki, opis brzmi ciekawie 😉 Pozdrawiamy!