Azory Europa Portugalia

Na plantacji herbaty… w Europie!

-
13 listopada 2015

Nie sposób ominąć tego szczególnego miejsca na mapie wyspy Świętego Michała. Już z oddali wzrok przykuwają soczystozielone wzgórza, z każdym kolejnym zakrętem coraz bardziej widoczne stają się starannie przystrzyżone rzędy krzewów. Jesteśmy na jedynym w Europie herbacianym szlaku z ostatnimi działającymi herbacianymi plantacjami na naszym kontynencie.

Azory-Cha-11 Azory-Cha-10 Azory-Cha-9

Spośród kilkunastu niegdyś działających na wyspie znajdziemy dzisiaj jedynie dwie, które zdołały oprzeć się konkurencji trunków z rynku azjatyckiego, utrzymując jednocześnie produkcję w zgodzie z tradycyjną metodą. Jedną z ostatnich plantacji jest Cha Gorreana wytwarzająca herbatę już od pięciu pokoleń (od 1883 roku). Niestety nawet w tak niezwykłym na skalę europejską miejscu nie sposób ukryć za odnowioną fasadą, że obecnie działająca fabryka jest jedynie cieniem dawnej świetności. W użytku jest zaledwie jeden z kilku budynków mieszczący zarówno fabrykę jak i skromną część muzealną przeznaczoną dla odwiedzających zainteresowanych historią azorskiej herbaty czy też po prostu jej zakupem w niewielkim sklepiku.

  Azory-Cha-8

Wnętrze fabryki to zaproszenie do krótkiej podróży w czasie. Tradycyjne wiekowe maszyny do przesiewania, a następnie suszenia zebranych liści herbaty wciąż działają z pełną mocą. Równie sędziwa jest pracownicza załoga obsługująca całą machinę; być może doświadczenie zdobywane latami stanowi właśnie sekret doskonałej jakości herbaty, która stąd pochodzi.

Azory-Cha-7Azory-Cha-2 Azory-Cha-3 Azory-Cha-4Azory-Cha-5

Maszyna pakująca herbatę do torebek. Dziś już jest jedynie eksponatem.

Maszyna pakująca herbatę do torebek. Dziś już jest jedynie eksponatem.

Piętrzące się pod ścianą ogromne kosze wypełnione po brzegi liśćmi zebranych z pobliskich pól herbacianych, stosy suszu oczekującego na ręczne sortowanie oraz staranne pakowanie dają nadzieję, że Cha Gorreana jeszcze przez wiele lat nie dołączy do grona upadłych plantacji. Degustując herbatę na zakończenie wizyty w fabryce, nie wyobrażamy sobie by mogło być inaczej.

Azory-Cha-12


Informacje:

Wstęp na teren muzeum/fabryki Cha Gorreana wraz z degustacją jest darmowy.
Istnieje możliwość wykupienia wycieczki samochodem terenowym na pola herbaty w cenie ok. 10 euro za osobę– z tej opcji nie skorzystaliśmy zadowalając się widokami z sąsiednich wzgórz.

W poprzednim wpisie przeczytacie też o innych kulinarnych pysznościach na wyspie.


Będzie nam miło jeśli podzielisz się swoją opinią i zostawisz komentarz. Jeśli Ci się podoba, polub nasz profil na Facebooku i daj proszę o nas znać swoim znajomym. Dzięki!

Tagi
POWIĄZANE WPISY
6 komentarzy
 1. Odpowiedz

  Piotrek

  13 listopada 2015

  Ach dałem się nabrać na tytuł i uwierzyłem, że to w Europie, a to na środku oceanu;) Wygląda super, trochę inaczej niż w Azji, ale ogólnie klimacik zachęcający. Lubimy takie miejsca, trzeba się będzie kiedyś wybrać;)

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   14 listopada 2015

   To był taki mały podstęp 😉 Miejsce jak najbardziej warte polecenia, szczególnie teraz kiedy tanie połączenia dopiero się pojawiają i jeszcze nie ma tłumów…

 2. Odpowiedz

  Agua de Coco

  8 stycznia 2016

  Ha, z tym „jedynym miejscem w Europie” to typowa dla Portugalczykow mania wielkosci ;). Zapomnieliscie o plantacjach herbaty w Gruzji :> ? Nasi portugalscy znajomi nie mogli sobie tego wybaczyc, ze nie sa jedyni!

  Pozderawiamy z Lizbony,
  Kasia i Marek

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   8 stycznia 2016

   No właśnie z Gruzją jest lekki problem, bo według różnych klasyfikacji Gruzja leży w Azji, Europie lub na ich pograniczu, więc w zależności od klasyfikacji Portugalczycy mogą być jedyni, bądź nie 😉
   Tak czy inaczej, o uprawie herbaty w Gruzji nie wiedzieliśmy, więc komentarz jak najbardziej słuszny! Pozdrawiamy!

 3. Odpowiedz

  Marcin | Wojażer

  15 lutego 2016

  Tregothnan Estate – plantacja herbaty w Wielkiej Brytanii. Nie są jedyni 🙂 Tak czy inaczej – mają piękną tę plantację! Już za kilka dni…

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   15 lutego 2016

   Ech, no to sytuacja się komplikuje, nie dość że Gruzja ma plantacje, to jeszcze UK 🙂 Nie zapomnij tego wytknąć Portugalczykom jak już ich odwiedzisz! Udanego wyjazdu!

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb