Malezja Świat

Kuala Lumpur

-
5 maja 2016

Dwa lata temu byliśmy w Bangkoku – prawdziwym megamieście, które zdawało się nigdy nie zasypiać. Lądując w Kuala Lumpur byliśmy przygotowani na miejski gwar, ruch, hałas i urywki z miejskiego życia migające nam w szalonym tempie przed oczami. Kuala Lumpur zaskoczyło nas jednak spokojem, zupełnie nie czuliśmy się miastem przytłoczeni. I to nie tylko ze względu na swoją dużo mniejszą skalę niż Bangkok, ale też sposób zabudowy, różnorodność stylów i kultur.

Kuala Lumpur nowocześnie

Kuala Lumpur-44

Wjeżdżając nocą do stolicy Malezji nie sposób nie zauważyć rozświetlonych wież Petronas Towers. Można z nich podziwiać panoramę miasta, chociaż uznaliśmy, że bez nich panorama Kuala Lumpur będzie niepełna. Udaliśmy się więc na wieżę telewizyjną Menara KL Tower (421m) by uchwycić nocny widok na miasto z wysokości ok. 270 metrów.

Kuala Lumpur-26

Kuala Lumpur-22Kuala Lumpur-23Kuala Lumpur-25Kuala Lumpur-24

(Dla fotografujących: możliwości robienia zdjęć z pierwszego, tańszego (ok. 55zł), poziomu są mocno ograniczone przez szybę i jasno oświetlone wnętrze. Za dodatkową opłatą (kolejne 50zł) można wjechać na kolejny poziom z otwartym tarasem widokowym. Nie skorzystaliśmy.)

Jeśli chodzi o Petronas Towers, warto udać się w ich okolice gdy zapadnie zmrok – w sąsiadującym parku znajdziemy przyjemne miejsce na odpoczynek, a po 20:00 możemy trafić na świetlno-muzyczny pokaz fontann. W wieżowcach oprócz biur znajduje się m.in. filharmonia i potężne centrum handlowe Suria KLCC, gdzie można spróbować na przykład durianowych lodów 😉

Kuala Lumpur-28Kuala Lumpur-42Kuala Lumpur-30Kuala Lumpur-31Kuala Lumpur-32Kuala Lumpur-29Kuala Lumpur-43Kuala Lumpur-45

Duchowo

W Kula Lumpur na zwiedzanie świątyń może nie wystarczyć czasu podczas kilkudniowego pobytu. Jest ich naprawdę mnóstwo: począwszy od meczetów, przez świątynie chrześcijańskie, hinduistyczne, taoistyczne, kończąc na buddyjskich.

Kuala Lumpur-6

Świątynia Sze Ya

Kuala Lumpur-8

Kuala Lumpur-11

Sri Mahamariamman

Kuala Lumpur-7

 

Kuala Lumpur-5Kuala Lumpur-9

Kuala Lumpur-14

W meczecie Masjid Jamek

Kuala Lumpur-16

Kuala Lumpur-13

Świątynia Sri Mahamariamman

Kuala Lumpur-12

Żeńska część wycieczki 😉

Kuala Lumpur-10

Poza samym miastem warto wybrać się na przykład do Batu Caves – hinduistycznych świątyń wśród wapiennych skał (o wycieczce do Batu Caves w osobnym wpisie).

Wielokulturowo

W całej Malezji wiele kultur żyje obok siebie, główne grupy etniczne w Malezji to Malaje, Chińczycy i Indusi. W Kuala Lumpur nie jest inaczej, co szczególnie widoczne jest na mapie miasta, gdzie znajdziemy m.in. malajską (muzułmańską) dzielnicę Kampung Baru, chińską – Chinatown, czy indyjską – Little India,

Kuala Lumpur-20

Budynki rządowe przy Placu Niepodległości (Merdeka Square)

Kuala Lumpur-21Kuala Lumpur-3Kuala Lumpur-4Kuala Lumpur-18Kuala Lumpur-35

Kuala Lumpur to nie tylko miasto, które rozrasta się kosztem kolejnych zielonych obszarów. Potrafi również je uszanować i uczynić z nich atut, o czym w kolejnej relacji.

Kuala Lumpur-39

Lake Gardens

Kuala Lumpur-19

Merdeka Square

Kuala Lumpur-38

Tomek i Hania (1) 😉

Kuala Lumpur-37

Bieganie po mieście potrafi konkretnie zmęczyć…

 


 

Informacje praktyczne – transport

Dojazd z lotniska KLIA / KLIA2 samochodem zajmuje około godzinę. Taksówka (lub Uber) powinna kosztować do 100 RM (~100zł) za 4 osoby, około 150 RM za vana na 9 osób. Szybszym, ale dużo droższym rozwiązaniem jest przejazd pociągiem KLIA Ekspres (55 RM za osobę, 30 minut).

W Kuala Lumpur funkcjonuje dość sprawny transport publiczny, w tym kolejka miejska (monorail) oraz sieć autobusów. Co ciekawe, do większości turystycznych atrakcji można dojechać zupełnie za darmo autobusami GOKL . Minusem jest nie do końca przewidywalny rozkład jazdy oraz zatłoczenie (nic dziwnego). W autobusach jest również darmowe Wi-Fi.

Po mieście stosunkowo wygodnie też chodzi się piechotą, ulice nie są szczególnie zatłoczone, a wiele atrakcji w centrum miasta położonych jest blisko siebie.

Doskonałym i niezwykle popularnym środkiem transportu w Kuala Lumpur okazał się Uber (pierwszy raz korzystaliśmy właśnie w Malezji). Niestety dopiero przy drugim pobycie w Kuala Lumpur korzystaliśmy z Ubera, nie wiedząc wcześniej o takich możliwościach. Uber działa również w kilku miastach w Polsce i zyskuje na popularności. Jeśli jeszcze nie korzystaliście i chcecie spróbować, zarejestrujcie się korzystając z  naszego polecenia, a otrzymacie 25zł na pierwszy przejazd (po skorzystaniu my otrzymamy tyle samo) – podczas rejestracji wystarczy podać kod promocyjny uberkspr84 .

Więcej informacji praktycznych pojawi się na koniec serii wpisów o Malezji. Jeśli jest coś, co Was szczególnie interesuje, dajcie znać i uwzględnimy to we wpisie praktycznym.

 

 

Jeśli podoba Wam się wpis, będziemy wdzięczni za jego udostępnienie znajomym. Zapraszamy również na Facebooka i od niedawna Instagram. Dzięki!

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb