Chile Świat

Kosmos – dosłownie! O niebie nad Atakamą

-
11 stycznia 2015

Przed wyjazdem do Chile wiedzieliśmy, że obserwacja nieba nad Atacamą będzie istotnym punktem naszego programu. Nie do końca jednak ufaliśmy zdjęciom dostępnym w Internecie, sądząc że doświadczenie takich widoków będzie wymagało nieco szczęścia, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, lub będzie trzeba udać się w miejsce zupełnie oddalone od źródeł sztucznego światła. Już pierwszej nocy przekonaliśmy się, że wystarczyło zrobić kilka kroków za ogrodzenie naszego pensjonatu, aby móc cieszyć się idealną ciemnością i obserwować miliony gwiazd na bezchmurnym niebie. 

Aż ciężko było uwierzyć, że jadąc kilka kilometrów dalej i trochę wyżej, widoki mogą być jeszcze bardziej niewiarygodne.

Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o obserwowanych obiektach na nieboskłonie, skorzystałem z oferty agencji SPACEobs – http://www.spaceobs.com/en , która organizuje nocne wypady z San Pedro do ich punktu obserwacyjnego położonego pół godziny od miasteczka.

Na miejsce dojeżdżamy ze zgaszonymi światłami, aby nie oślepiać innej grupy, kierując się jedynie lampami diodowymi przy drodze. Wysiadamy w zupełnej ciemności, jedynym źródłem światła jest słaba czerwona żarówka przy domu, lampka przewodnika i… miliardy gwiazd!

Przewodnikiem grupy jest kanadyjski astronom, którego pasja ściągnęła na Atacamę. Jak sam stwierdził, w Kanadzie miał kilkadziesiąt bezchmurnych dni w roku, by móc obserwować niebo; w Chile tyle samo dni kiedy nie może tego robić.

Spędzamy dwie godziny na obserwacji nieba, wysłuchując z uwagą wykładu dotyczącego podstaw astronomii. Co kilka minut można było dostrzec wpadające w atmosferę i spalające się kosmiczne odłamki (potocznie nazywane spadającymi gwiazdami). Na miejscu do dyspozycji jest również dziesięć teleskopów różnych rozmiarów, ustawionych na konkretne obiekty na niebie. Wycieczkę kończymy na dyskusji przy kubku gorącej czekolady.

Projekt ALMA

Warto również wspomnieć, że w okolicy San Pedro de Atacama, na wysokości ponad 5000 metrów, powstaje największy i najnowocześniejszy teleskop (a właściwie interferometr radiowy) ALMA, w skład którego wchodzi ponad 60 potężnych radioteleskopów. Obserwatorium ma wkrótce zostać otwarte dla zwiedzających (po uprzednim zarejestrowaniu się). Bardzo liczyliśmy na możliwość odwiedzenia obserwatorium podczas naszego pobytu, gdyż wcześniej planowano otwarcie na koniec 2014 roku. Niestety datę otwarcia kilkakrotnie przesuwano i obecnie mówi się o początku 2015 roku.

Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę projektu http://www.almaobservatory.org/ .


Pozostałe wpisy z Chile znajdziesz TUTAJ.

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
5 komentarzy
 1. Odpowiedz

  Beata

  13 czerwca 2016

  Bloga znalazłam przez przypadek, ale… zostaje na pewno na dłużej i będę zaglądać! Świetne są te Wasze wycieczki. Moje marzenie od dawna. Może kiedyś fundusze pozwolą. Oby, bo po Waszych fotorelacjach apetyt na nie wzrósł milion razy bardziej 😉 Pozdrawiam!

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   19 czerwca 2016

   Cześć Beata, miło nam, że do nas zajrzałaś! Powodzenia w realizacji marzeń, od tego właśnie one są! 😉

Zostaw komentarz: