Chile Świat

Iquique, Chile

-
21 stycznia 2015

Czas porzucić samochodowe wygody i wsiąść do, jak się okazało równie wygodnego, chilijskiego autobusu do nadmorskiego Iquique. W Chile niezwykle łatwo i przyjemnie podróżuje się korzystając z ofert przewoźników autobusowych, których flota jest w naprawdę przyzwoitym stanie. Na niektórych trasach można nawet podróżować w pozycji leżącej. Nam wystarczyła nieco niższa klasa, gdzie i tak można było się swobodnie usadowić w pozycji półleżącej, również z maluszkiem na kolanach. Po 6 godzinach jazdy głównie w towarzystwie Chilijczyków (i Godzilli odtwarzanej przez połowę drogi) przez pustynię, a następnie ogromne wąwozy, zobaczyliśmy w oddali nowoczesne miasto – ciekawa odmiana po pustynnych osadach. Przyklejeni do szyby obserwowaliśmy fantastyczne widoki – z jednej strony ocean, a z drugiej imponujące ogromne szarożółte wydmy i poszarpane skaliste wzgórza.

Iquique można łatwo polubić już od pierwszej wizyty. Oprócz wieżowców, luksusowych hoteli i kasyn znajdziemy tutaj również charakterystyczne osiedla przypominające obrazki z południowoamerykańskich telenowel, puste uliczki i kamieniste zatoczki, gdzie można spotkać całe rzesze pelikanów, mew i innego morskiego ptactwa. A jeśli mamy szczęście zobaczymy również lwy morskie i foki.

Do tego szeroka piaszczysta plaża, prawie pusta w czasie naszego pobytu. Szerokie asfaltowe i drewniane deptaki sąsiadują z plażowymi boiskami, starannie przystrzyżonymi trawnikami i smukłymi palmami. Nad głowami zaś rozbrzmiewało charakterystyczne klekotanie kormoranów.

Ale Iquique polubiliśmy również dzięki naszym couchsurfingowym gospodarzom. Maja i Dom to niezwykle pozytywny duet. Mimo, że widzieliśmy się po raz pierwszy w życiu już od pierwszej chwili czuliśmy się u nich niezwykle swobodnie, zupełnie jakbyśmy spotkali starych dobrych znajomych. Jedynie koty Kurt i Roman nie do końca były zachwycone naszą wizytą. Wystraszone entuzjastyczną reakcją Mai Junior i jej radosnym piskiem na widok dwóch futrzanych kulek schowały się od razu do szafy, z której wychodziły jedynie w czasie naszej nieobecności lub w czasie drzemki małego człowieczka.

Od Mai i Doma odebraliśmy cenną lekcję dystansu do codzienności oraz nieprzywiązania do miejsc i rzeczy. Z niezwykłą łatwością (w naszym odczuciu) przychodzi im podjąć decyzję o przeprowadzce na drugi koniec świata pakując się jedynie w plecak. Ten życiowy luz i dystans bywa zaraźliwy i jest często najbardziej wartościowym bagażem, który przywozimy z podróży.

Po co jeszcze warto wybrać się do Iquique? Sprawdź w kolejnym wpisie – /paralotnia-iquique/

 


Pozostałe wpisy z Chile znajdziesz TUTAJ.

Zachęcamy też do zapisania się do naszego newslettera.

Tagi
POWIĄZANE WPISY
3 komentarze
  1. Odpowiedz

    Magda

    31 stycznia 2015

    Widać, że świetnie się bawicie 🙂 Super zdjęcia.

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb