Chile Humberstone
Chile Świat

Humberstone – miasto widmo

-
7 lutego 2015

Na pustynnym pustkowiu, godzinę jazdy autobusem z najbliższego miasta (Iquique) , tam gdzie nie spodziewamy się, że napotkamy jakąkolwiek ludzką osadę, wyrosło całkiem pokaźne miasteczko. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco westernową scenerię, ale na próżno szukać tutaj jakiegokolwiek bohatera. Miasto wygląda tak, jakby wszyscy mieszkańcy wyemigrowali tuż przed naszym przybyciem, a jedynymi „miejscowymi” okazują się podstarzały ochroniarz i pani w kasie biletów.

A przecież Humberstone jeszcze nie tak dawno było doskonale prosperującym, tętniącym życiem miejscem. Początek jego istnieniu dało odkrycie na tym terenie zasobów saletry (nitratynu). Mimo trudnych pustynnych warunków i dużej odległości od najbliższych ośrodków miejskich zamieszkało tutaj wiele górniczych rodzin. W mieście oprócz szeregowo ustawionych drewnianych domów i robotniczych baraków nieco niższego standardu, pojawiły się poczta, kościół czy nawet teatr.

Wydobycie napędzało rozwój miasteczka, a jego mieszkańcom zapewniało dobrobyt, którym mogli się cieszyć do momentu przełomowych odkryć dającym początek pozyskiwaniu saletry na przemysłową skalę. Humberstone czy też pobliskie Santa Lucia, osłabione już wcześniej gospodarczym kryzysem 1929 i powojenną zapaścią, nie miały dużych szans w starciu z nowoczesną technologią, która nie wymagała już tak wielkiego nakładu pracy robotników. Naturalną koleją rzeczy górnicze osady zaczęły pustoszeć.

Poprzemysłowe tereny Humberstone i Santa Laura zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO (http://whc.unesco.org/en/list/1178). Dzisiaj odwiedzając Humberstone można podziwiać narzędzia używane w wydobyciu, budynki przemysłowe czy też znakomicie zachowane jednopoziomowe domki, w których niegdyś zamieszkiwały całe rodziny. W większości z nich znajdziemy jeszcze śladu poprzedników: łóżka, szafy, stoły, zabawki, przyrządy medyczne, mapy. Możemy do woli wybierać, gdzie wchodzimy i swobodnie zwiedzać prawie każdy budynek. Część z nich jest w naprawdę dobrym stanie, jakby wciąż były gotowe na przyjęcie nowych mieszkańców. Jednak im dalej się zapuszczamy, tym więcej podupadających budowli. Maja z radością penetrowała w radosnych podskokach każdy zakątek, jej podśpiewywanie dziecięcym głosikiem w opuszczonych murach brzmiało dziwnie, czasem wręcz jak z filmu grozy.

Krążą legendy, że w Humberstone mieszkają… duchy. Podobno nocą słychać dziwne dźwięki: zgrzyty, piski, łomotania. Nic dziwnego skoro część budowli po prostu powoli rozsypuje się, a po mieście grasują w ciemnościach hordy dzikich psów.

Patrząc na opustoszałe tory kolejowe przecinające Humberstone z zastygłą w ruchu potężną lokomotywą aż trudno uwierzyć, że kiedyś mieszkało tutaj nawet 5 tys. ludzi. Dzisiaj zamiast stukotu kół pociągu, gwaru mieszkańców i pracy maszyn wydobywczych, słychać jedynie wiatr hulający pustymi ulicami.


 

Humberstone leży około godzinę drogi od Iquique na północy Chile. O samym Iquique możesz przeczytać TUTAJ , a pozostałe wpisy dotyczące Chile znajdziesz pod linkiem – gdziesakasperki.pl/category/chile/

 

Zachęcamy też do zapisania się do naszego newslettera.

Tagi
POWIĄZANE WPISY
2 komentarze
 1. Odpowiedz

  Magda

  11 lutego 2015

  Tylko duchów brakuje 🙂 A oprócz Was inni turyści wtedy byli czy tylko Wy tacy odważni ? 🙂

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   3 marca 2015

   Zbyt wielu osób tam nie spotkaliśmy, ale odwagi raczej nie trzeba żeby odwiedzić to miejsce 😀

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb