Azory Europa Portugalia

Faial da Terra i przypadek Ewy

-
26 listopada 2015

Do Faial da Terra nie trafia się przypadkiem. Trafia się tu z wyraźnym zamiarem odcięcia się od zgiełku miast, pośpiechu, zresetowaniu w ciszy i sielankowej zieleni otoczenia. Podczas, gdy nasza codzienność to godzenie w biegu wielu obowiązków, w miejscu takim jak mała wioska z kategorii tych „na końcu świata” udaje nam się zatracić poczucie czasu i po prostu cieszyć się chwilami spędzonymi w trójkę. W Faial życie toczy się leniwie, nikt się nie spieszy, zdecydowana większość nigdy nie opuściła wyspy. A gdyby tak zostać zostać tutaj na dłużej niż parę dni? Gdyby mieć odwagę porzucić wygody na rzecz wyspiarskiego spokoju i zacząć nowy etap życia? 

Azory-Faial-11Azory-Faial-18Autobus kursuje dwa razy w ciągu dnia, tylko dwa razy w tygodniu.

Autobus kursuje dwa razy w ciągu dnia, tylko dwa razy w tygodniu.

– W Warszawie miałam dobrze płatną pracę, w korporacji. Było mnie na wiele stać– najlepsze ciuchy, imprezy. Niczego nie brakowało – mówi Ewa. Wygoda i komfort były jednak powierzchowne, a ceną za nie był nieustanny pośpiech, stres, a w efekcie również problemy zdrowotne. Czas przeciekał między palcami, tygodnie mijały z poczuciem zmarnowanego czasu.
– Odkąd mieszkam na wyspie nie jem już w biegu, zniknęły wszystkie wcześniejsze dolegliwości zdrowotne – podsumowuje z uśmiechem nasza gospodyni. Ewa rzuciła dotychczasowe życie i bez żalu za przeszłością zaczęła nowy rozdział, w zgodzie z samą sobą. Zaciągnęła kredyt na dom – opuszczony piętrowy budynek wybudowany z kamienia i przebudowała w oryginalnym stylu na potrzeby swoje i swojej rodziny. Z czasem pojawiły się pokoje dla gości, z kamiennymi ścianami i oknami wychodzącymi na bujną zieleń wzgórz. Życie na wyspie nie jest proste – przyznaje szczerze Ewa. Ale składa się raczej z prozaicznych problemów, które można łatwo rozwiązać.

Azory-Faial-5 Azory-Faial-6

Nie ma takiego drugiego domu w całej miejscowości. Spory szary budynek na wzgórzu wyróżnia się na tle otaczających go prawie identycznych białych domów. Za charakterystyczną czerwoną bramą do domu prowadzi ścieżka przez ogród z bananowcami.

Azory-Faial-2 Azory-Faial-1Azory-Faial-10Azory-Faial-19

Mieszkańcy wioski cenią sobie tradycję, nie lubią wyróżniać się na tle innych. Dlatego Ewa i jej rodzina postrzegani są raczej jako ekscentrycy. Podczas, gdy miejscowa kuchnia to w głównej mierze mięso, oni ujawnili się jako wegetarianie; gdy wszyscy bielą wnętrza domu by zamaskować kamień będący jego budulcem – oni czynią z kamienia atut i pracują nad tym by go właśnie wyeksponować. We wnętrzach odnajdziemy szamańskie przedmioty, buddyjskie modlitwy. Do tego wśród domowników jest osiem kotów (liczba ta co jakiś czas wzrasta), które swobodnie mogą wybierać sobie miejsce wypoczynku. A co już w ogóle jest dla miejscowych niezrozumiałe, nie posiadają telewizji, która jest w każdym, nawet najbiedniejszym domostwie.

Azory-Faial-7 Azory-Faial-8 Azory-Faial-9

Tradycja ma jednak jeszcze ważniejszy pielęgnowany przez mieszkańców wyspy aspekt – rodzinę. Jak podkreśla Ewa jedną z jej pierwszych i najwazniejszych nauk było celebrowanie rodzinnych posiłków i wspólnie spędzanego czasu. Coraz mniej miejsc w Europie, o których można powiedzieć to samo.

Azory-Faial-20Nie muszę pytać o to, czy Ewa jest szczęśliwa żyjąc na wyspie, w małej niepozornej wiosce, do której nie jest nigdzie po drodze. To po prostu widać.

 


A Wy macie czasami ochotę rzucić wszystko i przenieść się na „koniec świata”?
Jeśli Ci się podoba, poleć tekst i naszą stronę również swoim znajomym. Z góry dzięki!

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb