Europa Włochy

Expo 2015 – Wyżywienie planety, energia dla życia

-
18 czerwca 2015

Kulinarno-kulturalna podróż do 145 krajów świata? Jest jeszcze czas do końca października 2015 by wziąć w niej udział dołączając do odwiedzających Expo w Mediolanie. Hasło przewodnie skupia się w tym roku głównie wokół tematyki żywności, jej jakości i dostępności w różnych zakątkach świata, zrównoważonego rozwoju oraz edukacji żywieniowej. Państwa biorące udział w tej gigantycznej wystawie światowej mają okazję wypromować swoje kuchnie narodowe/regionalne, a odwiedzający poznać czasem bardzo odległe części świata odwiedzając poszczególne pawilony.

Główny pawilon wystawy. Niestety nie udało nam się nawet dostać do środka...

Główny pawilon wystawy. Niestety nie udało nam się nawet dostać do środka…

Skoro już byliśmy w tym czasie w Mediolanie, zdecydowaliśmy się wziąć udział w tym światowym wydarzeniu. Cena biletu na Expo to €39, jednak jest możliwość skorzystania z tańszej opcji – wstępu na teren wystawy po godzinie 19:00 za jedyne €5. Druga opcja była na tyle zachęcająca, że nie wahaliśmy się długo i z biletami zakupionymi online dotarliśmy zatłoczonym metrem na stację Rho Fiera.

Expo-2

Atrakcyjna cena  oprócz nas przyciągnęła również tysiące innych osób. Tłumy kłębiące się przed wejściem przerosły nasze oczekiwania. Zdające się nie mieć końca kolejki do kas biletowych, bramek ochrony, napływające wciąż ze stacji metra, kolejowej i okolicznych parkingów, napływały rzesze zwiedzających. Co prawda mieliśmy już nabyte bilety, jednak okazało się, że musimy dodatkowo odebrać bilet „zerowy” (darmowy) dla Mai, bez tej formalności nie mogliśmy zabrać ze sobą córki. Na szczęście dzięki obecności dziecka udało nam się dobić do kasy poza kolejką, a następnie przejść do specjalnej kolejki przeznaczonej dla niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i rodzin z dziećmi, tym samym oszczędzając sporo czasu i nerwów. W przypadku wejścia wieczornego, warto przyjechać na miejsce nawet godzinę wcześniej.

Expo-11

Pomimo ogromnych rozmiarów terenu wystawy, miejscami robiło się bardzo tłoczno. Z czasem zwiedzający rozproszyli się po różnych strefach i pawilonach – sporych budynkach będących miejscem wystawy poszczególnych państw. Jedne okazałe i widoczne z daleka, inne mniejsze i bardziej skromne. Idąc głównym deptakiem podziwialiśmy kolejne ekspozycje rozmieszczone po obu stronach zatrzymując się co chwila, by odwiedzić te wybrane.

Expo-6

Expo-7

Nasze szczególne zainteresowanie wzbudziła część „kakaowa”, gdzie swoje pawilony miały kraje eksportujące jego najlepsze gatunki, takie jak m.in. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Prawdziwa uczta dla podniebienia!

Dla dzieciaków oprócz smakołyków i ciekawych instalacji wystawowych przygotowano spory plac zabaw. Trzeba tylko dotrzeć w to miejsce przed zamknięciem o 20:00, nas zatrzymały po drodze „wycieczki” do co najmniej kilku krajów.

Polski pawilon

Polski pawilon

Nasze specjały

Nasze specjały

Dotarliśmy również do polskiego pawilonu z zaimprowizowaną plażą przed wejściem do części restauracyjno-wystawowej. W tym okresie odbywała się promocja województwa pomorskiego. Wystawa będzie zmieniała się z tygodnia na tydzień, a plan można znaleźć na stronie polskiego pawilonu.

Expo-10

Expo zaskoczyło nas ogromem ciekawych propozycji i panującą wielokulturową atmosferą. W takim miejscu nie czuliśmy się jedynie Polakami, ale obywatelami równego świata. Odwiedzając kolejne pawilony z przeróżnych stron świata mieliśmy namiastkę podróży do wielu miejsc jednocześnie, a cały świat zdawał się skupiać właśnie na terenie wystawy. Niestety parę godzin to zdecydowanie za mało, by nacieszyć się Expo 2015 w pełni, warto przeznaczyć w tym celu więcej czasu nawet kosztem droższego biletu.

Informacje praktyczne

Bilety na Expo należy rezerwować online przez http://www.expo2015.org/en/tickets. Ceny zaczynają się od €39 za bilet dzienny oraz €5 za wejście od 19:00. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, jednak w przypadku wizyt z dziećmi jest to nieco kłopotliwe, ponieważ nie da się zarezerwować „darmowego” biletu przez Internet i należy odebrać taką wejściówkę w kasie. Nic nie kosztuje, a można utknąć w kolejce na dobre pół godziny.

Na Expo najwygodniej dostać się czerwoną linią metra (M1), wysiadając na stacji Rho Fiera (Expo). Bilety jednorazowe i całodobowe w pierwszej strefie nie obejmują przejazdu na Expo. Jednorazowy przejazd na Expo z dowolnej stacji kosztuje €5. Posiadając już bilet na metro w 1. strefie, należy dokupić dodatkowy bilet za €1,80.

Wystawa Expo czynna jest codziennie do końca października, w godzinach od 10:00 do 23:00.

Szczegółowe informacje i kalendarz wydarzeń znajdują się na stronie Expo 2015

Tagi
POWIĄZANE WPISY
8 komentarzy
 1. Odpowiedz

  Corazdalej...

  18 czerwca 2015

  Lecimy już miesiąc 🙂 To nasze drugie, po Szanghaju, Expo.

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   18 czerwca 2015

   Fajnie! My nigdy wcześniej się tym nie interesowaliśmy, ale skoro już byliśmy w Mediolanie i Expo dotyczyło żywności, nie mogliśmy nie pojechać choćby na kilka godzin 😉

 2. Odpowiedz

  shakaluszakal

  21 lipca 2015

  A ile czasu warto poświęcić na takie Expo?

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   21 lipca 2015

   Teraz mogę zdecydowanie powiedzieć, że warto wybrać się tam na cały dzień. My tylko zasmakowaliśmy Expo podczas wieczornej wizyty, bo nie był to główny cel naszej wizyty w Mediolanie. W trzy godziny nie udało nam się nawet dojść do końca wystawy, a szkoda, bo chcieliśmy wrócić choć na chwilę do Omanu i zobaczyć ich ekspozycję. W wielu pawilonach były tłumy ludzi jak my skuszonych tanimi wieczornymi wejściówkami, a do głównego „Pawilonu Zero” nawet nie próbowaliśmy się dostać zniechęceni gigantyczną kolejką.
   Wybieracie się? Naszym zdaniem warto!

   • szakal

    21 lipca 2015

    Niezależnie czy polecimy czy pojedziemy na lazurowe ;), na pewno Mediolan jest po drodze :), wiec kto wie :-).

 3. Odpowiedz

  Corazdalej...

  27 lipca 2015

  Wczoraj wróciliśmy z Mediolanu, na Expo byliśmy dwa dni i naszym zdaniem to zdecydowanie za mało 🙂

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   27 lipca 2015

   Jestem w stanie w to uwierzyć po naszej bardzo krótkiej wizycie. Mamy spory niedosyt, chociaż Expo wcale nie planowaliśmy. Rozważamy jeszcze jeden wypad do Mediolanu na jesień, tak tylko na Expo.
   Przy okazji, na włoskim Grouponie można kupić 3 bilety na Expo w cenie 2.

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb