Polska

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach

-
5 sierpnia 2018

Na szczęście nie zdążono jeszcze rozkraść całego torowiska. Marnego losu złomu w podkrakowskich Regulicach uniknął ponad jedenastokilometrowy odcinek dawnej linii kolejowej 103. Trasę uratował niebanalny pomysł na drezyny rowerowe.

Mijamy pojedyncze domy, pola, dzikie jabłonie na wyciągnięcie ręki. Przejeżdżamy niewielkimi laskami, na skraju których można jeszcze raz po raz dostrzec dawne słupy trakcyjne. W tej sielskiej ciszy jeszcze wyraźniej słychać stukot drezyny napędzanej siłą mięśni. Każda może mieć dwóch “maszynistów” i dwóch-trzech pasażerów na tylnej ławeczce. Alę usypia tam jednostajny dźwięk kół.

Winnica „po polsku”

Niespiesznie przejeżdżamy obok małych stacyjek, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Stara Winnica. Parę kroków dalej jesteśmy już na terenie Winnicy Czak podziwiając widok zboczy z równymi rzędami jasnych i ciemnych szczepów winogron. Właściciel już na samym początku podkreśla wyjątkowość uprawy, której założeniem jest uzyskiwanie plonów przy minimalizacji nakładów finansowych i postawienie na naturalność. Co roku powstaje tu średnio tysiąc butelek wina, w tym roku są widoki na dwa razy więcej. Nie trzeba chyba dodawać, że nie udaje nam się opuścić winnicy z gołymi rękoma.

Z górki

Drezyna potrafi się całkiem przyzwoicie rozpędzić. Zaleca się maksymalną prędkość 20 km/h, ale wieść niesie, że obsłudze udało się uzyskać nawet 40km/h. Maja nie sięga jeszcze do pedałów, ale kiedy jedziemy z górki siada na “rowerku” i również łapie wiatr.

Tego dnia nie ruszyliśmy już na rowery. Z drugiej jednak strony czy kręcenia na drezynie nie można potraktować jako alternatywy do rowerowej wycieczki? Naszym zdaniem jak najbardziej tak!

 

Informacje praktyczne

Obecnie Lokalna Kolej Drezynowa oferuje dwie trasy:

  • 7km – 1 godzina – Regulice – Winnica – Alwernia – Regulice (40zł/drezyna)
  • 11,2km – 2 godziny – Regulice – Nieporaz – Alwernia – Regulice.  W ramach tej trasy możliwe jest zwiedzenie miejscowej Winnicy Czak. (60zł/drezyna)
    Zdecydowanie polecamy tę dłuższą trasę! 😉

Od niedawna możliwe są również przejazdy wieczorne.

Do dyspozycji jest 5 drezyn 4/5-osobowych. Przed wizytą należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Rozkład jazdy i szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Drezyny Regulice.

Tagi
POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb