Brunei Świat

Brunei – po stronie natury

-
15 czerwca 2016

Największym bogactwem Brunei – poza otwartością miejscowych, jest z pewnością jego położenie geograficzne wśród gęstych lasów równikowych, stanowiących aż 80% jego powierzchni. Co istotne, zdecydowana większość nie została jeszcze poddana eksploatacji (główne zyski przynosi handel ropą), dzięki czemu można w leśnej gęstwinie Borneo spotkać unikatowe gatunki zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku.

Brunei-56Brunei-51Brunei-49Brunei-52

Oczywiście można się zapuścić na dłużej w dżunglę by być bliżej unikatowej flory i fauny. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jednak zrobić to z doświadczonym przewodnikiem. Na takie wyprawy dla naszej trójki przyjdzie jeszcze czas. Tym razem wybraliśmy się z Mają na kilkugodzinną wycieczkę łódką pomiędzy gęstymi lasami namorzynowymi. Wprawne oko naszego przewodnika było w stanie dostrzec charakterystyczne małpy zwane nosaczami przeskakujące niemal niedostrzeżenie z gałęzi na gałąź, wypatrzyć rzadkie gatunki ptaków czy też ospale spacerujące warany, których ubarwienie zlewało się z otoczeniem. Podpłynęliśmy również nieopodal dwóch krokodyli, dla których warkot silnika łodzi był wystarczającym odstraszaczem, by choćby trochę skrócić do nas dystans.

Brunei-48Brunei-50Brunei-47Brunei-53Brunei-58Brunei-61Brunei-60

W Brunei nie trzeba zapuszczać się w głęboki las, by być blisko natury. W czasie skwaru można odpocząć w jednym z miejskich parków, np. Tasek Lama, gdzie znajdziemy choć odrobinę cienia po drodze kupując pyszny orzeźwiający sok z kokosa  od miejscowych kramarzy.  Nawet w takim miejscu niemal w centrum miasta z łatwością dostrzeżemy fikające w bujnych koronach drzew makaki.


Wycieczki do lasów równikowych wgłąb rzeki oferowane są przez wiele lokalnych przewodników. Wystarczy zapytać taksówkarzy wodnych lub przejść się po Kampong Ayer. My skorzystaliśmy z oferty biura Mark Putera Delima (kontakt na stronie http://www.bruneitourism.travel/essentialinfo-inboundtouragents.php) , za wycieczkę płaciliśmy ok. 15 dolarów brunejskich (~45zł) za osobę.

Tagi
POWIĄZANE WPISY

Zostaw komentarz: