Bosnia i Hercegowina - Mostar
Bałkany Bośnia i Hercegowina Europa

Mala beba w Bośni i Hercegowinie

-
30 października 2014

Zdecydowanie możemy stwierdzić, że podczas całej bałkańskiej przygody najbardziej zauroczyła nas Bośnia i Hercegowina. Niesamowici ludzie, przenikające się wpływy różnych kultur i religii. Miejsca nieskażone jeszcze masową turystyką – to wszystko sprawia, że chcemy tam jeszcze kiedyś wrócić.

Mostar

Pierwszy punkt na naszej mapie to Mostar w Hercegowinie. Miasto, którego niesamowitą atmosferę ukształtowała w dużej mierze tragiczna historia. Mimo upływu czasu wciąż napotkać można ślady krwawego bratobójczego konfliktu – na każdej ulicy znajdziemy kontrast pomiędzy nowoczesnością i powojenna ruiną. Wciąż nie brakuje budynków, które mimo zniszczeń, śladów po bombach i kulach nadal stoją przy głównych ulicach. Jak przykre, bolesne wspomnienie i przestroga na przyszłość.

Znakiem rozpoznawczym Mostaru jest charakterystyczny most na rzece Naretwa. Powstał w średniowieczu, przetrwał niejedną wojnę. Ostatecznie w czasie konfliktu bałkańskiego został doszczętnie zniszczony. Dzisiaj odbudowany most nie tylko łączy zupełnie różne części miasta, ale jest też miejscem spotkań i wielu wydarzeń. W czasie naszej wizyty w mieście na moście byliśmy świadkiem dziwnego zamieszania. Młody chłopak stał na jego krawędzi i wykrzykiwał coś po bośniacku lub chorwacku. Nie wiedzieliśmy do końca czy chce sobie odebrać życie i stąd ta przemowa; chce skoczyć na główkę bez żadnej asekuracji czy ma zamiar zagrać na ludzkiej litości i zebrać trochę grosza. Na szczęście historia nie okazała się tak dramatyczna. Chodziło po prostu o zbiórkę pieniędzy na zorganizowanie zawodów w skokach do wody, które często mają miejsce na Mostarowym moście.

Blagaj

Gdziekolwiek się nie pojawiliśmy w Bośni i Hercegowinie, Maja wzbudzała niegasnące zainteresowanie. Nawet rozmowy z kelnerem w restauracji skupiały się bardziej na naszej latorośli aniżeli na naszych preferencjach kulinarnych. Udając się do raczej mniej popularnego zakonu derwiszów w niepozornej miejscowości Blagaj, parkingowy zauważając Maję w samochodzie z uporem wcisnął nam z powrotem pieniądze zachęcając do skorzystania z konkurencyjnego parkingu, bliżej miejsca docelowego. Bo przecież tak lepiej dla “małej beby”, bliżej, nie trzeba będzie daleko iść w upale, itd….

Na miejscu z kolei spotykamy grupę przesympatycznych pań, które rozpływały się wręcz w zachwytach nad Mają, błogosławiły, zadawały dziesiątki pytań, ile ma miesięcy, jak się czuje, jak znosi podróż. A na koniec Maja zarobiła swoje pierwsze pieniądze. Jedna z nich wręczyła Mai do rączki 1 euro dodając: ”Niech sobie coś mala beba kupi”.

Wracając do samochodu zatrzymujemy się przy jednym z kramów. Po raz kolejny czujemy, że cała uwaga sprzedawcy skupia się na Mai śpiącej w wózku. Z przejęciem dopytuje jak znosi podróż i upał, poprawia zasłonkę wózka, a na pożegnanie zdejmuje z wystawy jeden z rzemyków z literką M i zawiesza prezent na wózku. Trzeba przyznać, że podróżowanie z dzieckiem niesamowicie ułatwia kontakty z miejscowymi, sprawia, że są bardziej ufni i powoduje, że otwierają się na nowe znajomości.

Flaga Republiki Serbskiej

Trabinje w Republice Serbskiej

Trebinje w Republice Serbskiej

Trabinje w Republice Serbskiej

Trebinje w Republice Serbskiej

W drodze do Czarnogóry zatrzymujemy się na chwilę w Trebinje, w Republice Serbskiej.


Informacje praktyczne

Noclegi: W Mostarze spaliśmy w Villa Nadin . Inne noclegi znajdziesz na Booking.com oraz Hotelscombined.pl

Z czystym sumieniem polecamy najnowsze wydanie (2017) przewodnika „Bałkany” wydawnictwa Pascal (link do Ceneo), autorstwa Oli z Bałkany według Rudej.


Sprawdź pozostałe wpisy z naszej bałkańskiej podróży pod tym linkiem.
Tagi

30 października 2014

POWIĄZANE WPISY
5 komentarzy
 1. Odpowiedz

  titkaa1

  6 grudnia 2014

  przepiękna Maja i przepiękna wyprawa! jechałam też bardzo podobną trasą, potwierdzam prawdziwość zdjęć i opisów 🙂

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   7 grudnia 2014

   Dzięki! Jest jak najbardziej prawdziwie 😉

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb