Czytelnia

Bolek i Lolek szlakiem polskich kultur

-
2 września 2018

Jak to dobrze być rodzicem! Można znów poczuć się jak dziecko wygłupiając się z dziećmi lub wracając do przygód bohaterów naszego dzieciństwa. Kiedy wpadła nam w ręce książka “Bolek i Lolek zwiedzają Polskę” od razu została kilkakrotnie przeczytana i trafiła do tych najbardziej lubianych przez Maję. Właśnie pojawiła się kolejna pozycja z serii o podróżujących urwisach “Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”, po którą sięgnęliśmy z czystą przyjemnością.

Bolek i Lolek zwiedzają Polskę

Opowiadanie o polskich miastach małym dzieciom podsycając cały czas ich zainteresowanie udaje się chyba tym, którzy mają zdolności barwnej narracji. Albo twórcom takim jak Zuzanna Kiełbasińska i Anna Nowacka, które zabrały nas w pierwszą rodzinną podróż z Bolkiem i Lolkiem. Motywem przewodnim stają się poszukiwania smoka, które prowadzą do większych, jak i mniejszych miast Polski, z których każde ma w sobie coś ciekawego. W Kruszynianach spotykamy Tatarów, w Łańcucie przed zamkiem spacerują duchy. Pojawiają się też bliskie nam Katowice pokazane nie tylko z perspektywy podziemnych korytarzy. Każdy krótki przystanek podróżników to chwila z lokalnymi legendami, bohaterami, zabytkami wplecionymi sprytnie w fabułę wakacyjnej przygody. A wszystko zamknięte nie tylko w zabawny, ciekawy tekst, ale również świetne pełne kolorów ilustracje.

Książka “Bolek i Lolek zwiedzają Polskę” zajęła już stałe miejsce w naszym dziecięcym księgozbiorze choć często sami z chęcią po nią sięgamy w poszukiwaniu podróżniczych inspiracji. Jest również niewątpliwie bardzo dobrym i sprawdzonym materiałem na prezent. I sprawdza się jako krótki, nietypowy przewodnik dla cudzoziemców, o czym przekonaliśmy się zabierając książkę do Iranu.

 

Bolek i Lolek na szklaku polskich kultur

Udało się opowiadanie o polskich miastach. O wiele trudniejsze zdaje się przejście na tematykę polskich kultur.  Co to są te kultury i jak opowiedzieć o czymś, co nawet dla nas (dorosłych) nie jest to końca poznane i zgłębione? Znaczenie znajdujemy wraz z Bolkiem i Lolkiem w smakach, kolorach, rytmach, opowieściach w czasie ich  dłuższej podróży po Polsce – tym razem w poszukiwaniu skarbów. Każda kolejna strona odsłania przed nami kolejną polską perełkę. Wiecie z czego słynie Spycimierz, co to są kybyny albo gdzie można zjeść bałkańską pitę? Odpowiedzi ukryte w książce zaskoczą nie tylko najmłodszych. W trakcie czytania z dziećmi sami łapaliśmy się na tym, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o własnym kraju.

Atutem książki jest bez wątpienia nietuzinkowo przedstawiona tematyka polskich kultur. Ale podobnie jak z książkowym wydaniem przygód Bolka i Lolka z 2017 roku, dużą wartością jest szata graficzna w wykonaniu Sary Szewczyk (ilustracje) oraz Anny Nowackiej (projekt okładki). Oczywiście nie sposób pominąć tutaj tekstu Doroty Majkowskiej-Szajer, który w zwięzły i przystępny dzieciom sposób wprowadza czytelników na szklak polskich kultur. Książkę zamykają ciekawe obrazkowe i tekstowe zadania będące okazją by raz jeszcze wrócić do poszczególnych fragmentów książki. Ani się obejrzeć, a trudno brzmiące dzieciom słowa zyskują kształt i znaczenie. Sama książka staje się z kolei częścią książkowego niezbędnika do wprowadzania dzieci (również tych dużych) w barwny świat polskich kultur.

 


 

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy dwa egzemplarze pachnącej nowością książki “Bolek i Lolek na  szlaku polskich kultur”.  Jeśli chcesz by trafiła w Twoje ręce, wystarczy w komentarzu poniżej lub pod postem na Facebooku odpowiedzieć na jedno pytanie:

Jakie miejsce w Twojej najbliższej okolicy poleciłbyś szczególnie najmłodszym odkrywcom i dlaczego?

Książkami nagrodzimy dwie najciekawsze w naszej ocenie odpowiedzi. Konkurs trwa do północy 6 września (najbliższy czwartek).
Zachęcamy do udziału w konkursie i czekamy na komentarze!

 


Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Znak Emotikon

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 100zł na pierwszy nocleg z Airbnb