Czytelnia

Bolek i Lolek szlakiem polskich kultur

-
2 września 2018

Jak to dobrze być rodzicem! Można znów poczuć się jak dziecko wygłupiając się z dziećmi lub wracając do przygód bohaterów naszego dzieciństwa. Kiedy wpadła nam w ręce książka “Bolek i Lolek zwiedzają Polskę” od razu została kilkakrotnie przeczytana i trafiła do tych najbardziej lubianych przez Maję. Właśnie pojawiła się kolejna pozycja z serii o podróżujących urwisach “Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”, po którą sięgnęliśmy z czystą przyjemnością.

Bolek i Lolek zwiedzają Polskę

Opowiadanie o polskich miastach małym dzieciom podsycając cały czas ich zainteresowanie udaje się chyba tym, którzy mają zdolności barwnej narracji. Albo twórcom takim jak Zuzanna Kiełbasińska i Anna Nowacka, które zabrały nas w pierwszą rodzinną podróż z Bolkiem i Lolkiem. Motywem przewodnim stają się poszukiwania smoka, które prowadzą do większych, jak i mniejszych miast Polski, z których każde ma w sobie coś ciekawego. W Kruszynianach spotykamy Tatarów, w Łańcucie przed zamkiem spacerują duchy. Pojawiają się też bliskie nam Katowice pokazane nie tylko z perspektywy podziemnych korytarzy. Każdy krótki przystanek podróżników to chwila z lokalnymi legendami, bohaterami, zabytkami wplecionymi sprytnie w fabułę wakacyjnej przygody. A wszystko zamknięte nie tylko w zabawny, ciekawy tekst, ale również świetne pełne kolorów ilustracje.

Książka “Bolek i Lolek zwiedzają Polskę” zajęła już stałe miejsce w naszym dziecięcym księgozbiorze choć często sami z chęcią po nią sięgamy w poszukiwaniu podróżniczych inspiracji. Jest również niewątpliwie bardzo dobrym i sprawdzonym materiałem na prezent. I sprawdza się jako krótki, nietypowy przewodnik dla cudzoziemców, o czym przekonaliśmy się zabierając książkę do Iranu.

 

Bolek i Lolek na szklaku polskich kultur

Udało się opowiadanie o polskich miastach. O wiele trudniejsze zdaje się przejście na tematykę polskich kultur.  Co to są te kultury i jak opowiedzieć o czymś, co nawet dla nas (dorosłych) nie jest to końca poznane i zgłębione? Znaczenie znajdujemy wraz z Bolkiem i Lolkiem w smakach, kolorach, rytmach, opowieściach w czasie ich  dłuższej podróży po Polsce – tym razem w poszukiwaniu skarbów. Każda kolejna strona odsłania przed nami kolejną polską perełkę. Wiecie z czego słynie Spycimierz, co to są kybyny albo gdzie można zjeść bałkańską pitę? Odpowiedzi ukryte w książce zaskoczą nie tylko najmłodszych. W trakcie czytania z dziećmi sami łapaliśmy się na tym, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o własnym kraju.

Atutem książki jest bez wątpienia nietuzinkowo przedstawiona tematyka polskich kultur. Ale podobnie jak z książkowym wydaniem przygód Bolka i Lolka z 2017 roku, dużą wartością jest szata graficzna w wykonaniu Sary Szewczyk (ilustracje) oraz Anny Nowackiej (projekt okładki). Oczywiście nie sposób pominąć tutaj tekstu Doroty Majkowskiej-Szajer, który w zwięzły i przystępny dzieciom sposób wprowadza czytelników na szklak polskich kultur. Książkę zamykają ciekawe obrazkowe i tekstowe zadania będące okazją by raz jeszcze wrócić do poszczególnych fragmentów książki. Ani się obejrzeć, a trudno brzmiące dzieciom słowa zyskują kształt i znaczenie. Sama książka staje się z kolei częścią książkowego niezbędnika do wprowadzania dzieci (również tych dużych) w barwny świat polskich kultur.

 


 

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy dwa egzemplarze pachnącej nowością książki “Bolek i Lolek na  szlaku polskich kultur”.  Jeśli chcesz by trafiła w Twoje ręce, wystarczy w komentarzu poniżej lub pod postem na Facebooku odpowiedzieć na jedno pytanie:

Jakie miejsce w Twojej najbliższej okolicy poleciłbyś szczególnie najmłodszym odkrywcom i dlaczego?

Książkami nagrodzimy dwie najciekawsze w naszej ocenie odpowiedzi. Konkurs trwa do północy 6 września (najbliższy czwartek).
Zachęcamy do udziału w konkursie i czekamy na komentarze!

 


Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Znak Emotikon

 

Tagi
POWIĄZANE WPISY
Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 100zł na pierwszy nocleg z Airbnb