Polska

Beskid Niski – Na łemkowskiej wsi

-
5 sierpnia 2015

Coraz mniej jest miejsc, w których możemy odciąć się od cywilizacji, znaleźć ciszę i spokój, ciesząc się jednocześnie bliskością natury, której człowiek nie zdążył jeszcze zdominować. Niekoniecznie trzeba w takich poszukiwaniach wyprawiać się w wysokie góry czy egzotyczne odległe kierunki. Wystarczy pojechać do Nowicy w Beskidzie Niskim.

Beskid Niski-1

Beskid Niski-2

Beskid Niski-3

Do domu gospodarzy docieramy przed północą, przedzierając się samochodem przez las, w którym asfalt co chwila się urywa, a droga zdaje się prowadzić donikąd. Na jej końcu w prawie zupełnym mroku mała wioska, właściwie parę chałup na nią się składające. Jak to zwykle bywa, Maja budzi się, gdy tylko docieramy do naszego „pensjonatu”, jakby wyczuwała, że nie może przegapić nowych wrażeń. Zadziera głowę do góry i pełnym zachwytu głosem mówi: „Ooo, gwiazdki!” Jest co podziwiać – w ciemnościach nad nami miliony gwiazd.

Beskid Niski-38

Beskid Niski-34

Beskid Niski-10

W świetle dziennym odkrywamy kolejne cuda tego miejsca. Dzikie sady, opuszczone domostwa, niekończące się łąki, zielone wzgórza dominują krajobraz. Na jego tle raz po raz trafiamy na drewniane cerkwie czy też małe cmentarze z charakterystycznymi krzyżami, które rozsiane są jakby przypadkowo w górskim pejzażu.

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu - obiekt na liście UNESCO

Wnętrze cerkwi w Kwiatoniu

"Drzwi do zaginionego świata" można spotkać w kilku miejscach w Beskidzie Niskim

„Drzwi do zaginionego świata” można spotkać w kilku miejscach w Beskidzie Niskim

Beskid Niski-28

Beskid Niski-33

Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie

Poznając tę część Beskidu Niskiego dowiadujemy się, że to namacalne ślady po zapomnianej kulturze Łemków – mniejszości, która dzisiaj jest jedną z niewielu oficjalnie uznanych w Polsce. Podczas wieczornych gawęd naszej gospodyni poznajemy tragiczne losy Łemków wypędzonych ze swych domostw po drugiej wojnie światowej w ramach akcji Wisła, niesłusznie ponoszących konsekwencje działań Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Beskid Niski-6

Beskid Niski-43

Na powrót zdecydowała się gartska, większość wolała znaleźć inne miejsce do życia porzucając swoje chyże, które do dziś można znaleźć wzdłuż jedynej nowickiej drogi. W jednej z tych tradycyjnych drewnianych chałup mieszkają też gospodarze Nowicy 21, którzy pomimo miejskich korzeni, zdecydowali się zamieszkać poza zasięgiem telefonów komórkowych i szybkiego internetu, bez połączenia komunikacyjnego z jakąkolwiek większą sąsiednią miejscowością.

Beskid Niski-16

Beskid Niski-17

 

Beskid Niski-19

Beskid Niski-20

Beskid Niski-9

Wszystkie trudy zdaje się rekompensować jednak spokój tego miejsca i jego niezwykły urok. Z drewnianej werandy można się nim napawać bez umiaru.

Beskid Niski-14

Beskid Niski-40

Beskid Niski-11

Beskid Niski-21

Beskid Niski-42

Beskid Niski-22

Oprócz innych gości w domu, których widywaliśmy jedynie w porze wspólnych posiłków, naszymi kompanami (i towarzyszami zabaw Mai) była piątka psiaków i kot. W sąsiedztwie zaś nie brak owiec, kóz i krów. Smak świeżego mleka jest dzisiaj rarytasem, tym większą frajdę miała nasza trójka wybierając się po jego codzienną dostawę dwa domy dalej.

Beskid Niski-24

Beskid Niski-25

Beskid Niski-23

W Nowicy życie toczy się powoli i bez pośpiechu. Nieliczni mieszkańcy zdają się być wieki świetlne od znanego nam szybkiego rytmu życia. I zdają się mieć zawsze dla drugiego czas, tak jak sołtys otwierający w niedzielę specjalnie dla nas swój warsztat tradycyjnych drewnianych łyżek, jego żona wybiegająca w klapkach naprzeciw zwiedzającym cerkiew, pszczelarz czy nawet zajęty oporządzaniem zwierząt gospodarz.


 

Daj nam znać co sądzisz o tym artykule. Będziemy też wdzięczni za udostępnienie wpisu znajomym. Dzięki!

Tagi
POWIĄZANE WPISY
15 komentarzy
 1. Odpowiedz

  Love Traveling (@travelingilove)

  6 sierpnia 2015

  Piękne miejsce. Przypomina mi Suwalszczyznę lub moje rodzinne Bieszczady 🙂

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   13 sierpnia 2015

   Dzięki!

 2. Odpowiedz

  Magda

  5 września 2015

  Bardzo malownicze góry, chyba idealne na wycieczki z małymi dziećmi.

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   7 września 2015

   Zbyt wiele tam nie chodziliśmy po górach, za to na rowerze trochę pojeździliśmy. A region jest naprawdę piękny – idealny do spędzenia spokojnego weekendu.

 3. Odpowiedz

  Iwona Iwanicka

  17 września 2015

  Zdjecia sympatyczne! Gwiazdy juz spadaly?pozdrawiam

 4. Odpowiedz

  Traveling Rockhopper

  21 września 2015

  Piękne zdjęcia!

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   21 września 2015

   Dzięki!

 5. Odpowiedz

  krakow-zwiedzanie

  25 września 2015

  W takim miejscu można wspaniale odpocząć od zgiełku miasta. Urocze zdjęcia 🙂

 6. Odpowiedz

  Magurskie wyprawy

  24 października 2015

  To nasze strony są 🙂 Z naszą 3-letnią córeczką od jakiegoś czasu wędrujemy po ciekawych miejscach w Beskidzie Niskim a jest ich tutaj wiele , Szczególnie jesienią jest tutaj pięknie gdy bukowe lasy mienią się kolorami 🙂 od niedawna również staramy się pisać bloga o naszych ukochanych górach 🙂

  Pozdrawiamy 🙂

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   25 października 2015

   Właśnie sobie teraz wyobraziłem jak pięknie musi tam być jesienią! To zdecydowanie region, do którego będziemy wracać, może już nawet zimą się tam wybierzemy 😉 Pozdrawiamy i powodzenia!

 7. Odpowiedz

  Dorota

  10 listopada 2015

  Podziwiam tych ludzi mieszkających na tzw. końcu świata, ale ostatnio jedna taka osoba odpowiedziała: „Koniec? A może początek świata”. Daje do myślenia. W duchu im zazdroszczę pomimo trudów takiego życia. Wasze zdjęcia idealnie oddały klimat tego miejsca. Pozdrawiam

 8. Odpowiedz

  wczasypodgrusza

  8 lutego 2016

  po prostu niesamowicie 🙂 my co prawda jedziemy tam za tydzień, więc klimat zupełnie inny ale to nie zmienia faktu, że miejsca w tamtych rejonach są o każdej porze roku malownicze i cudowne 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

 9. Odpowiedz

  justa

  12 lutego 2016

  Nowica jest przepiękna! my byliśmy w kiepskim pogodowo czasie a i tak nam się podobało. Gwiazdy boskie! Widać chill na tych zdjęciach…jak to w Beskidzie Niskim 🙂

  • Odpowiedz

   Łukasz Kasperek

   13 lutego 2016

   Tak jest, spokój tam niesamowity! W tym roku może jeszcze wrócimy w Beskid Niski, by uciec od świata na trochę 😉

Zostaw komentarz:

Asia, Łukasz, Maja i Alicja Kasperek

Cześć! Jesteśmy rodziną, która nie wyobraża sobie życia bez podróży. Na co dzień mieszkamy i pracujemy na Śląsku. Staramy się uciekać od rutyny i codziennego pośpiechu, więc gdy to tylko możliwe, pakujemy plecaki i ruszamy w drogę. Odkąd pojawiła się Maja, podróżujemy wyłącznie w pełnym składzie, bo tylko wtedy podróż może być naprawdę udana! A jak to się zaczęło, przeczytacie na stronie "O nas".

Szukaj
Kategorie

Newsletter

Airbnb
Airbnb

Zarejestruj się i odbierz 138zł na pierwszy nocleg z Airbnb